(http://pik.bg)
Трима от четирима българи си позволяват лична кола
Трима от четирима българи могат да си позволят да си купят лична кола. Това показват данни от изследване на европейската статистическа служба Евростат. През последните десет години броят на хората, за които няма проблем да извадят пари за автомобил непрекъснато расте. Ако през 2006 г. близо 40% от българите не са можели да си купят лично превозно средство, то през 2014 г., откогато са последните данни, на това дередже са едва 24,3 на сто от сънародниците ни.
Статистическото изследване потвърждава непрекъснато нарастващия трафик по шосетата и особено в големите градове. У нас, отново според Евростат на 1000 души се падат 400 коли, при общ брой на регистрираните автомобили от 3,8 млн. броя. Преобладаващата част от личните коли обаче са втора ръка, пише "Монитор".
Въпреки че България традиционно оглавява негативните класации, свързани с доходите, в тази конкретно се оказваме в далеч по-завидно положение от други европейски държави. В съседна Румъния например 37 на сто от хората не могат да си купят кола.
Около нашия процент се движат Унгария и Латвия. С близък до нашия процент е съседна Турция, която също присъства в изследването, макар и да не е член на ЕС. Изненадващо, в Кипър се оказва, че 98,3% от хората могат да си купят кола.Това е и най-ниският процент в целия ЕС Люксембург, Швеция и Италия са под 3 процента, а Германия – 7 на сто. Пак според същото изследване се оказва, че всеки десети пере на ръка, защото не може да си купи перална машина. И тук обаче имаме чувствително подобрение, защото през 2006 г. 25% от хората не са можели да си позволят да си купят пералня. С по-висок процент – 11 на сто са само румънците. За Латвия той е малко над 4%, а за всички останали страни-членки е под процент и половина. Въпреки усещането, че всички у нас вече имат компютър, данните на Евростат всъщност показват, че 17,4% от българите все още не могат да си позволят такова устройство.
Само Румъния е преди нас с близо 20%. В развитите европейски държави под 5 на сто от хората не могат да извадят пари за компютър. Ако продължим да наваксваме със същия темп, както досега, много скоро обаче можем да се окажем близо до тяхното ниво. От 2006 г. насам процентът на притежаващите компютър у нас е скочил от 53% на 83 на сто. Трима от четирима българи могат да си позволят да си купят лична кола. Това показват данни от изследване на европейската статистическа служба Евростат. През последните десет години броят на хората, за които няма проблем да извадят пари за автомобил непрекъснато расте. Ако през 2006 г. близо 40% от българите не са можели да си купят лично превозно средство, то през 2014 г., откогато са последните данни, на това дередже са едва 24,3 на сто от сънародниците ни.
Статистическото изследване потвърждава непрекъснато нарастващия трафик по шосетата и особено в големите градове. У нас, отново според Евростат на 1000 души се падат 400 коли, при общ брой на регистрираните автомобили от 3,8 млн. броя. Преобладаващата част от личните коли обаче са втора ръка. Въпреки че България традиционно оглавява негативните класации, свързани с доходите, в тази конкретно се оказваме в далеч по-завидно положение от други европейски държави. В съседна Румъния например 37 на сто от хората не могат да си купят кола. Около нашия процент се движат Унгария и Латвия. С близък до нашия процент е съседна Турция, която също присъства в изследването, макар и да не е член на ЕС.
Изненадващо, в Кипър се оказва, че 98,3% от хората могат да си купят кола.Това е и най-ниският процент в целия ЕС Люксембург, Швеция и Италия са под 3 процента, а Германия – 7 на сто. Пак според същото изследване се оказва, че всеки десети пере на ръка, защото не може да си купи перална машина. И тук обаче имаме чувствително подобрение, защото през 2006 г. 25% от хората не са можели да си позволят да си купят пералня. С по-висок процент – 11 на сто са само румънците.
За Латвия той е малко над 4%, а за всички останали страни-членки е под процент и половина. Въпреки усещането, че всички у нас вече имат компютър, данните на Евростат всъщност показват, че 17,4% от българите все още не могат да си позволят такова устройство. Само Румъния е преди нас с близо 20%. В развитите европейски държави под 5 на сто от хората не могат да извадят пари за компютър. Ако продължим да наваксваме със същия темп, както досега, много скоро обаче можем да се окажем близо до тяхното ниво. От 2006 г. насам процентът на притежаващите компютър у нас е скочил от 53% на 83 на сто.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/03/11