Март
2025
03/11/16 20:30
(http://www.klassa.bg/)

Учени са реконструирали древно титанично вулканично изригване

 Международен изследователски екип е реконструирал древното изригване в Южна Италия, което преди 39000 години е разпръснало прах и отломки, равняващи се на осем върха като Еверест, пише Discovery News. Над 1.7 милиона квадратни километра - от Източното Средиземноморие до днешен Сибир, са били покрити.
Изригването от вулканичната област Кампо Флегрей до залива на Неапол е формирало вулканичен кратер с широчина 6.4 километра и е създало възвишенията, където сега се издига манастирът Камалдоли. Дългосрочният ефект от събитието е бил толкова интензивен, че е забавил миграцията на запад на човекоподобните обитатели на Европа.
Антонио Коста от Националния институт по геофизика и вулканология на Италия и колегите му са описали откритията си в журнала Scientific Reports. Те са анализирали над 100 геоложки залежи от района на разпространение на отломките, като са открили проби с две различни структури – по-еднозърнеста и по-фина. Това означава, че е имало две различни фази на изригването, посочва Коста. По думите му предишни изследвания погрешно са характеризирали изригването като еднофазово събитие.
Компютърни модели, създадени в сътрудничество с Центъра за суперкомпютинг в Барселона са реконструирали ужасяващия сценарий в детайли. Точно като изригването на намиращия се наблизо Везувий, който през 79 г.пр.Хр. затрупва Помпей, изригването на скрития и все още активен супервулкан на Флегрейските полета е започнало с експлозивна фаза. В тази фаза облак с формата на гъба се е издигнал на 40 километра в небето, изхвърляйки вулканичен газ и прах в стратосферата. След това колона от фина пепел се е издигнала на височина 37 километра. Реки от свръхнагорещени скали, пепел и газ се потекли, достигайки на 70 километра от мястото на изригването. По време на втората фаза са били разпръснати приблизително 60 кубични километра фини частици.
Общо суперизригването е покрило площ от над 1.7 милиона квадратни километра. Най-големите и най-дебели натрупвания от пепел са били в днешна България, Македония и Румъния. Събитието е довело до настъпването на „вулканична зима“, като температурите в Източна Европа и Северна Азия са се понижили с 9 градуса по Целзий. Изследователите са изчислили, че са били необходими около десет години за възстановяването на екосистемите.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки

новините от вчера Новините от вчера
новините от днес Новините от днес

Търсене


Архив

ПоВтСрЧеПеСъНе
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване