(http://pik.bg)
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Емил Димитров от Федерацията на потребителите в България: Контролните органи бездействат заради шумолене на пари! Вижте какво още каза за липсата на контрол при водите и хаоса на пазара
Днес Федерацията на потребителите в България направи пресконференция, която имаше за цел да отвори очите на всички нас, които ежедневно купуваме бутилирана вода, предаде репортер на ПИК. Оказва се, че дори и в най-чистото, което трябва да предлагат на хората. Проблемите които федерацията постави като основни бяха подвеждащите етикети на водите, които трудно могат да се прочетат, дори понякога невъзможно. „Ако потребителят иска да се запознае със съставките във водата се оказва, че му трябва лупа. Така трябва ли всеки магазин, който продава вода да предлага и безплатно на клиентите лупа, за да може човек да се запознае с това, което е написано”, заяви Емил Георгиев изпълнителен секретар на ФПБ.
На въпрос на медията ни дали според тях производителите умишлено допускат нарушения с етикетите и правят ли това умишлено, Георгиев заяви, че искрено се надява това да не е така. „Надявам се тези пропуски да не са умишлени, но след като толкова дълго се говори за това ме навежда на точно обратната мисъл. Ние искрено се надяваме след тази пресконференция производителите да обърнат внимание на проблемите и да се свържат с нас. Ние сме отворени за разговори, които да решат проблемите в този отрасъл. Всяка година се потребителите купуват около 400 млн. литра вода. Министерството на здравеопазването на прави нищо по този въпрос. Ние се надяваме, че депутатите в Народното събрание, които са сериозни хора, също ще се заемат с този проблем”, заяви още Георгиев.
Изпълнителният секретар ФПБ повдигна и друг важен въпрос относно нормативната уредба. „Контролните органи бездействат към фирмите нарушители независимо от нормативната уредба. Струва ми се, че там има шумолене на знаете какво, иначе не бих могъл да си обясня това бездействие”, каза Георгиев на въпрос дали някои от нарушенията може да са в следствие на нормативната уредба и дали това помага повече на производителите отколкото на потребителите.
Един от основните проблеми, които Емил Георгиев постави е в подвеждането на потребители относно изворната и минералната вода. „Човек трудно може да разбере, коя е изворна и коя минерална вода, понякога само по цвета на етикета, което не говори нищо на хората. През последните години виждаме тенденция в увеличаване на потреблението към изворната вода и за това все повече производители прилагат трикове, за да заблудят потребителите. Това е абсолютно умишлено”, заяви Георгиев. Той уточни, че много млади майки са въведени в това заблуждение, че изворната вода е предназначена за деца. „Тази розова вода не е подходяща за деца. Това което я различава от минералната е химичния й състав, но не е сигурно дали не са от едно и също находище”, допълни още изпълнителният секретар на ФПБ. „Нека да припомним, че не всички минерални води, заради своя състав могат да бъдат приемани ежедневно от деца. Объркването на минералните води с изворните може да окаже негативно влияние върху здравето на децата. По всичко личи, че заради своите търговски интереси, производителите пренебрегват системно нормативната уредба и утвърждават вредни търговски практики”, допълни още Георгиев. Георгиев даде пример с водата „Девин”, която марка се използва едновременно за изворна и минерална и така въвежда в заблуждение потребителите.
Той постави и друг не маловажен проблем, а именно произхода на водите. „Имали сме не един и два сигнала за това как се продава нерегламентирана вода. Такъв случай имахме и в Хасково и след наша проверка се оказа, че водата си е чешмяна. Аз не поставям всички под този знаменател, но трябва да се каже от кой извор е бутилирана. „При нас постъпиха сигнали от София, Пловдив, Бургас, Хасково и Видин, свързани с предлаганите в търговската мрежа бутилирани води. Потребителите се оплакват от липсата на информация или неясна такава, относно произхода на водата и нейните качества, което означава невъзможност за информационен избор. След наша задълбочена проверка се оказа, че над 200 млн. литра годишно бутилирани натурални води въвеждат в заблуда потребителите.
„Води „Ком”, „Пирин Спринг” и „H2O” би трябвало да се предлагат със следните търговски наименования – „Бързия”, „Баничан” и „Катуница”, каквито са съответно имената на находищата им. Минералната вода от „Катуница” се предлага едновременно като „Преподобна Стойна” и като „H2O”. Това са недопустими нарушения на Наредбата за бутилирани води”.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/03/15