(http://www.klassa.bg/)
Д-р Красимира Ковачка: Москов да осъзнае, че не е безгрешен
С лидера на БДЦ и съпредседател на едноименната парламентарна група разговаря КРИСТИНА КРЪСТЕВА- Г-жо Ковачка, как ще коментирате решението на Конституционния съд да отмени разделянето на пакета медицинска помощ на основен и допълнителен? Криеше ли то наистина риск?
- Решението на Конституционния съд трябва да се спазва. Всички неясноти, свързани с разделянето на пакета медицинска помощ на основен и допълнителен, трябва да бъдат изчистени и трябва да се направи анализ на състоянието на здравната система след приемането му – какви здравни и финансови резултати ще получим. Опитите за преодоляване на решението чрез повторно вкарване в парламента с козметични изменения на текста не са приемливи. Изглежда, че не са лишени от основания подозренията, че тази реформа цели подкрепа на бюджета на здравната каса. По принцип това не е някаква изненада, защото навсякъде в Европа се търсят възможности за издръжка на здравната система в криза.
Но у нас това означава мълчаливо признание, че Националната здравноосигурителна каса не може да контролира разходите си. Така че разделянето на пакета медицинска помощ според нас няма да доведе до нищо,
проблемът
основно е в
здравната каса
- Някои побързаха да го окачествят като провал на реформата “Москов”. Вие бихте ли го определили така?
- Провеждането на здравната реформа очевидно губи темп и има проблеми. Не е важно как ще определим това състояние, а как ще излезем от него, защото засега реформата е само на хартия. Ясно е, че реформите трябва да продължат, но с друг стил, с повече експертиза и предсказуемост на процесите, които следват за здравеопазването.
- На вота на недоверие не гласувахте срещу здравния министър. Постигна ли опозицията нещо с този акт?
- Ние се въздържахме от подкрепа при гласуването на вота на недоверие. И се аргументирахме за това - мотивите за вота бяха прекалено общи и неубедителни, а времето за него бе неподходящо избрано - преди първите резултати от реформата. Едновременно с това изразихме и резервите си към здравната политика на министерството и посочихме конкретни проблеми, които да станат приоритет в работата му. Мисля, че опозицията не постигна много с този вот, министърът успя да изгради успешна защита и вотът не успя.
- След решението на КС от БСП ликуват и зоват Москов да си “вдига чукалата” и да си ходи. Това постановление на магистратите жълт картон ли е за министъра, или червен, или пък е само предупредително изсвирване на съдията?
- Ние не възприемаме подобен език в парламента, не считаме и футболната терминология за подходяща в случая. Екипът на министъра на здравеопазването трябва да осъзнае, че сега всички погледи са приковани към него, да намери сили да признае, че не е безпогрешен, и да намери пътя за диалог и търсене на консенсус по спорни въпроси с всички, но, разбира се, най-вече с парламентарната комисия. Само в такава среда здравната реформа може да се провежда.
- Коя е спешната помощ за здравеопазването, след прилагането на която да се установи, че сме прескочили опасността и сме стабилизирали показателите му?
- Здравната ни система действително трябва да се укрепва, а здравната ни политика да се оптимизира, но аз далеч не виждам апокалиптична картина и необходимост от някаква спешна помощ. Просто трябва да има повече прозрачност, повече експертиза и анализ на рисковете и крайните резултати от здравната реформа. Необходимо е в реформата да се включат и други сектори на здравеопазването, които бяха забравени, но без тях няма здравеопазване - общински болници, обществено здраве, лекарствена политика, политика за запазване на младите лекари и справедливо заплащане на лекарския труд.
- Следите ли процесите в Реформаторския блок? Двете крила там не се радват на мирно съвместно съществуване под един покрив, за разлика от при вас, където със Светлин Танчев не се карате или поне не толкова шумно, за да се чуе зад вашите стени.
- Процесите в
РБ имат по-скоро
оздравителен
характер
Това, че ДСБ се обозначава като официална опозиция на политиката на правителството, според нас е позитивно, тъй като нашият парламент имаше дефицит на сериозна опозиция. От тази принципна позиция всички могат само да спечелят, включително и самият Реформаторски блок и правителството. Продължаването на политиката на вътрешно несъгласие и външна подкрепа за правителството криеше в себе си доза лицемерие и някакво раздвоение. От друга страна, не мисля, че процесите на разделение вътре в блока имат необратим характер.
В нашата парламентарна група - Български демократичен център, никога не сме имали сериозни противоречия между отделните партии. Това се основава на близките ни програми и на това, че ние признаваме идентичността на всяка партия вътре в парламентарната група и правото ѝ на собствено мнение по различни проблеми. Това се наблюдава и в различните ни гласувания в парламента. Досега обаче винаги чрез диалог и консенсус сме намирали ключа към общите решения по важните за страната въпроси и не се съмнявам, че това ще продължи и занапред.
- Рисковано ли е да се клати лодката на властта сега, при тази международна обстановка и при политическата конфигурация вътре в страната?
- За нас е етичен дълг пред избирателите ни в тази обстановка да се стремим към стабилност на правителството и парламента, затова понякога сме критикувани. Това обаче е нашата позиция от самото начало на този парламент и ние не смятаме да я променяме. Времето само потвърждава правилността на това решение. Особено когато опозицията е анонимна или чисто медийна и зад нея няма реална партия с програма и работещи идеи.
Предсрочни
избори при
такова
разположение
на силите
носят риск
от нестабилност и са заплаха за икономиката ни. Вижте какво се случва с държави около нас, които губят стабилност. Или дори в такива стабилни държави като Германия - последнитеизбори там и неочакваният резултат на “Алтернатива за Германия” показват колко сериозни обрати може да има в политиката и че потенциалът на популистките партии по време на криза никъде не бива да се подценява.
- Подкрепяте ли задължителното гласуване, за което премиерът каза “Насила хубост не става”, но до края на април трябва да мине и на второ четене в парламента?
- Задължителното гласуване срещна много широка подкрепа при първо четене на законопроекта. Ние също го подкрепихме. Трудно е да се намери по-демократично решение от това всички да гласуват и по този начин да участват при вземане на решения за страната си. Но трябва да се вслушаме и в гласовете против него, защото, когато правото на гласуване става задължение, възникват и проблеми - от чисто технически и организационни до правни и морални. Как например ще се организира задължително гласуване на нашите граждани в чужбина? На какъв принцип ще бъде регистрацията на гласоподавателите в страната ни? Ще се справим ли с многобройните технически проблеми? Опитът от задължителното гласуване в европейски страни, където то е въведено, не е особено окуражителен. Подозирам, че дебатът при второто четене на законопроекта няма да бъде лек.
- Кои са приоритетните законопроекти за вашата парламентарна група в идните седмици?
- За нас всички законопроекти са важни. Защото там, където законите са силни, и народът е силен. В следващите седмици искаме да се концентрираме върху промени в законодателството, свързани с възможностите за осигуряване на финансиране на общинските болници от бюджета на общините. Общинските болници са в затруднено състояние - и по отношение на кадри и апаратура, и във финансово отношение, а тези болници са много важни в структурата на здравната ни система. Срещаме подкрепа за тази инициатива както от обществеността, така и от Министерството на здравеопазването, така че много се надявам да успеем.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/03/17