03/18/16 20:30
(http://www.klassa.bg/)

Документ: Ето какво спазариха Брюксел и Анкара за бежанците - ключовите точки

 Европейският съюз и Турция постигнаха споразумение за ограничаването на мигрантския поток към Европа, като от събота новопристигащите в Гърция хора ще бъдат връщани обратно. Министър-председателят на Финландия Юха Сипиля заяви, че лидерите на 28-те държави от ЕС са одобрили споразумението, договорено с турския премиер Ахмет Давутоглу.
„Сделката с Турция беше одобрена“, написа той в социалната мрежа Туитър. От своя страна чешкият премиер Бохуслав Соботка потвърди, че експулсирането на мигранти, пристигащи на гръцките острови, ще започне от неделя. 

„Сделката с Турция е одобрена. Всички нелегални мигранти, които достигат до Гърция от Турция, ще бъдат връщани от 20 март”, написа той също в Туитър. 

По-рано европейски източник заяви, че споразумението влиза в сила в нощта на 20 срещу 21 март. Лидерите също така се разбраха през юни да бъде отворена нова глава в преговорите за присъединяване на Анкара към общността. „В края на юни трябва да бъде открита 33-та глава по бюджета“, заяви дипломат. Сега се очаква Давутоглу официално да подпише договора на финална среща с европейските лидери. 

Всички нелегални имигранти, които тръгват от Турция към гръцките избори ще бъдат връщани на турска територия от 20-и март (неделя), като ще бъде гарантирано, че процесът по депортиране ще се извършва според европейските стандарти и ще бъде "извънредна и временна мярка".

Освен това, срещу всеки депортиран нелегално стигнал до ЕС сириец, друг сирийски бежанец ще бъде преместван на територията на Съюза директно от Турция легално и безопасно. Членовете на уязвими групи измежду бежанците (непридружени деца, жени и възрастни) ще са с приоритет. "Първи на опашката" за презаселване в европейските държави ще бъдат бежанците, които не са залавяни в опит нелегално на стигнат до Европа.

Веднага след като беше обявена сделката, "Ройтерс" предаде, че между 300 и 3000 души днес са били задържани на турския бряг в опит да прекосят Егейско море. Мнозина се опасяват, че през следващите дни дейността на трафикантите ще се интензифицира в опита им да изпратят възможно най-много хора към Гърция, преди да започнат връщанията.

Според европейски източник са преодолени и някои от пречките, които се появиха по време на разговорите като законността на сделката, въпроса с членството на Турция в ЕС, датата за влизане в сила на споразумението и финансовата помощ в размер на 6 млрд. евро. Другата преодоляна пречка е опозицията на Кипър, която е в напрегнати отношения с Турция заради проблема с разделения остров. Постигането на сделката обаче може да струва висока цена на Европа, тъй като много държави-членки на ЕС имат опасения за законността на споразумението и състоянието на човешките права в Турция. 

Според критици обаче масовото експулсиране на хора, което се предвижда в рамките на споразумението, може да наруши международното законодателство по въпросите на търсещите убежище. Според предварителните планове на споразумението ЕС ще взима един сирийски бежанец от Турция в замяна на всеки сириец върнат от Гърция в Турция. Сделката също така предвижда и значителна хуманитарна помощ за Гърция. Тя обаче не включва близо 46 000 мигранти, които вече се намират на гръцка територия. 

Ето основните действия, които ще се ангажират да изпълнят Анакара и Брюксел в най-кратък срок:

- Всички нелегални имигранти, които тръгват от Турция към гръцките избори ще бъдат връщани на турска територия от 20-и март (неделя), като ще бъде гарантирано, че процесът по депортиране ще се извършва според европейските стандарти и ще бъде "извънредна и временна мярка".

Това означава, че всички ще бъдат регистрирани в Гърция, като онези, които няма да поискат убежище или няма да покрият условията за бежански статут ще се връщат в Турция.

- Срещу всеки депортиран нелегално стигнал до ЕС сириец, друг сирийски бежанец ще бъде преместван в държавите членки директно от Турция легално и безопасно. Членовете на уязвими групи измежду бежанците (непридружени деца, жени и възрастни) ще са с приоритет. Първи за живот в Европа ще получат шанс онези, които не са правили опити за нелегално стигане до гръцките брегове.

Предвидените места за заселени в ЕС сирийци първоначално ще бъдат 72 000, като тази цифра ще бъде ревизирана, ако продължава да има връщания на сирийски бежанци от Гърция, които надвишават този брой.

- Турция ще се погрижи да предотврати нови нелегални маршрути на имигрантите към Европа.

- Когато нелегалният поток намалее или спре, ще се активира Доброволна схема за хуманитарен прием, която доброволно ще участват държавите членки.

- Визовият режим за Турция ще отпадне до края на юни 2016, ако Турция изпълни всички 72 условия, поставени от ЕК.

- Ще бъде ускорено инвестирането на вече договорените 3 млрд. евро хуманитарна помощ, като списък с проектите, които ще се изпълняват първи, ще бъде представен до седмица – те ще са сферата на здравеопазването, образованието, инфраструктурата, снабдяването с храна и покриването на ежедневните нужди на бежанците. След като тези пари бъдат похарчени, таванът на фонда с парите за Турция ще се увеличи до 6 млрд., които ще бъдат набавени и изплатени от 2018 г.

- До юни тази година ще бъде отворена една нова преговорна глава с Турция – 33-та глава "Бюджет и финансови въпроси". Ще продължи подготвянето на отварянето на други глави.

- Т.нар. "зони за безопасност" залегнаха в споразумението, в което Турция и ЕС се ангажират да създадат зони на сирийска територия, близо до турската граница, които да са хуманитарно обезпечени. Това ще позволи на сирийците да не бягат в Турция, като на територията на Сирия тежестта върху гарантирането на сигурността им отново ще бъде разпределена между ЕС и Анкара.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване