(http://www.klassa.bg/)
Ще има ли Exit вълна в ЕС?
Франция днес няма нужда от референдум за членството си в Европейският съюз, категоричен е секретарят по европейски въпроси във френското външно министерство Арлем Дезир в интервю за TF1. За него президентските избори, които ще се проведат през май 2017 година, ще бъдат своеобразен вот за членството в общността и призова всички кандидати да заявят своята визия за бъдещето на Франция в ЕС.Идеята за референдума за "Frexit" (излизане на Франция от ЕС) беше анонсирана от крайнодесния лидер Марин льо Пен. Тя вече заяви, че ако спечели битката за Елисейския дворец, ще насрочи допитване за членството на страната в ЕС.
Подобни настроения всъщност обхващат много държави в общността. В Словакия вече започна петиция с искане за провеждане на референдум за бъдещето на страната в общността. За да успее, петицията трябва да събере 350 хил. подписа. Населението на Словакия е 5,4 млн. души, пише Bloomberg.
Искането за референдум в Словакия е отправено от крайнодясната „Народна партия“ в страната, оглавявана от Мариан Котлеба. Партията спечели 8%, или почти 210 хил. от гласовете, на последните избори, провели се през март 2016 година.
Bloomberg цитира и проучване, провело се преди гласуването във Великобритания, което показа, че 62,1% от словаците желаят да останат част от ЕС.
Намерения за допитване до населението за членството в Евросъюза изразиха още и лидерът на Партията на свободата в Холандия Геерт Вилдерс и Матео Салвини, който е начело на „Северната лига“ в Италия.
В същото време над 3,5 млн. британци се подписаха в петиция, с която настояват за втори референдум за членството на страната в ЕС. Местните медии излъчват репортажи с хора, които съжаляват за вота си и настояват за ново допитване.
Лицата на кампанията за Brexit също обявиха, че не е нужно да се бърза с активирането на чл. 50 от Договора за ЕС, с който реално се дава началото на процедурата за напускане на страна от общността.
По-късно днес лидерите на трите най-големи европейски икономики – Германия, Франция и Италия, ще обсъдят ситуацията след вота на британците. Утре пък ще се проведе Европейски съвет, на който ще участват ръководителите на държавите от ЕС.
В петък председателят на Европейския съвет Доналд Туск изпрати покана до европейските лидери, с която зададе и дневния ред. Главната тема ще бъде Brexit, която ще бъде обсъдена първо с представителите на 28-те държави от ЕС, а след това и без присъствието на британския премиер Дейвид Камерън.
На Европейския съвет ще бъде обсъдена процедурата по разделяне на общността, а след това и бъдещето на ЕС без Великобритания.
Другите теми на двудневната среща ще бъдат посветени на миграционната вълна, насърчаването на развитието на общия пазар и общи действия на ЕС и НАТО.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/06/28