06/29/16 07:32
(http://www.klassa.bg/)

От Полша искат оставка на Европейската комисия

 Външният министър на Полша поиска във вторник оставка на цялата Европейска комисия, защото политиката ѝ не успяла да съхрани единството в Европейския съюз и да предотврати решението на Великобритания да напусне.

Това става след поредните критики от Варшава и към председателя на Европейския съвет Доналд Туск и призиви на полски официални лица за пренаписване на Лисабонския договор, основополагащият документ на ЕС, в полза на по-малко власт за Брюксел и повече за националните столици.

След оттеглянето на Великобритания ще се наруши сериозно балансът на силите в ЕС и Полша смята, че ще изгуби традиционен съюзник в оформянето на политиките в съюза.

Витолд Вашчиковски заяви, че някои от прерогативите на еврокомисията би трябвало да бъдат прехвърлени към Европейския съвет – заседанията на правителствените и държавни ръководители на 28-те страни членки. Според него този форум – един от трите стълба в управлението на ЕС заедно с Европейския парламент – е с далеч по-голяма легитимност, тъй като събира избрани от европейските граждани лидери. Европейската комисия – включително структурата ѝ и кой за какво отговаря - се одобрява от европарламента, но е резултат на договорености между държавите членки и еврокомисарите, посочени от управляващите политици, не се отчитат пред избирателите.

Полша иска да оглави група

На срещата в Прага на външни министри Вашчиковски е заявил, че неговото правителство има желание да оглави група от страни в рамките на ЕС, чиято цел ще бъде обновяване на блока след британския референдум, цитира "Асошиейтед прес". Българският външен министър Даниел Митов каза след срещата в понеделник, цитиран от пресслужбата на министерството, че ЕС трябва да предприеме стъпки към реформиране, като например облекчаването на бюрократичните процедури, завършването и успешното функциониране на единния пазар, както и повишаването на конкурентоспособността на европейската икономика.

Управляващата във Варшава евроскептична консервативна партия "Право и справедливост" спори с Брюксел по въпроси като правомощията на Конституционния съд на Полша, политиката за мигрантите и борбата с предизвикани от човека промени с климата, както и за разрешаването на сеч в последната голяма девствена гора в Европа.

"Питаме се дали това ръководство на Европейската комисия, което преди няколко месеца призоваваше политиците да не се вслушват в избирателите си, има правото да продължи да работи и да ремонтира Европа. Според нашето мнение те нямат такова право", каза Вашчиковски, цитиран от Reuters.

През май председателят на еврокомисията Жан-Клод Юнкер каза, че някои държавни ръководители на страните членки слушат изключително какво казват избирателите им и не работят за развиване на "общо европейско чувство".

"Нови политици, нови еврокомисари трябва да се заемат с тази задача и на първо място трябва да дадем нови прерогативи на Европейския съвет, защото той се състои от политици с демократичен мандат", казва сега полският външен министър.

Вашчиковски каза още "Обикновено когато един политически проект се провали, а ние трябва да защитаваме политическия проект на европейското единство, някой или трябва да промени правилата на играта, или да даде на други политици шанс за подобрят този проект."

Критики от Прага

Чехия се включи в призивите от Централна Европа да бъдат ограничени правомощията на еврокомисията.

Премиерът Бохуслав Соботка каза в Брюксел преди събирането на лидерите на 28-те: "Трябва да променим цялостното функциониране на ЕС и мисля, че трябва да променим начина, по който функционира Европейската комисия. Страните членки би трябвало да бъдат двигателят за позитивни промени в ЕС. Много ще се радвам, ако комисията помага повече в намирането на компромиси в съюза."

"Ройтерс" припомня, че в момента Чехия е временният председател на Вишеградската група, в която тя координира външната си политика с Полша, Унгария и Словакия – от 1 юли поемаща ротационното председателство на ЕС.

Но Соботка е по-сдържан от Вашчиковски или от външния министър на Чехия, който каза, че Жан-Клод Юнкер е неподходящият човек за председател на еврокомисията. "Бих искал комисията да уважава повече решенията на съвета. Ако сме се разбрали, че нямаме консенсус, например за задължителното преместване на бежанци, еврокомисията не може да пренебрегва това."

От Полша идват остри критики и срещу председателя на Европейския съвет Доналд Туск.

Отправи ги старият му политически съпeрник в Полша и смятан за най-влиятелен човек в полската политика. "Особено мрачна роля (за Брекзит) изигра Доналд Туск, който проведе преговорите с британците и в действителност с нищо не им помогна", каза Ярослав Качински, лидер на евроскептичната "Право и справедливост". "Поради това той е директно отговорен за Брекзит и просто трябва да изчезне от европейската политика. Но това засяга и цялата Европейска комисия в настоящия ѝ състав", добави той.

През септември в Братислава ще се проведе среща на върха на 27-те държави от ЕС без Великобритания, на която да се обсъди бъдещето на съюза. В сряда в Брюксел ще се проведе първата неформална среща от този тип. Тя ще последва редовната среща на 28-те лидери, започваща във вторник следобед. Туск съобщи за нея малко след като станаха известни резултатите от референдума от 23 юни, на който повечето участвали британци гласуваха да прекратят 43-годишното членство на страната си в ЕС.

Източна Европа ще преговаря решително

Financial Times написа в неделя, че страните членки от Източна Европа се подготвят за тежки преговори с Лондон и в Брюксел, на които ще поддържат твърда до неотстъпчивост позиция най-вече за правата на имигрантите от ЕС във Великобритания. Страни като Полша и Словакия изглеждат най-решителни за защита на гражданите си и е много вероятно да налагат вето на всяко предложение от Великобритания за запазване на търговските привилегии с ЕС, ако в замяна няма пълно запазване правото на свободно движение на хора през британските граници.

Но именно въпросът Лондон да си върне пълния контрол над границите и миграционната политика бе сред основните мотив на мнозинството, избрало Brexit. Смята се, че във Великобритания в момента живеят общо около 1.2 милиона души от четирите централноевропейски държави.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване