07/04/16 00:16

Франция пречупи Исландия и е на полуфинал срещу Германия

Отборът на домакините от Франция сложи край на фантастичното представяне на изненадата на Евро 2016 Исландия с разгромна победа с 5:2 в неделя вечер в Париж. Французите излязоха напълно мобилизирани и не дадоха никакви поводи за съмнение, че са по-класния отбор. Исландците започнаха доста смутено и объркано. После, когато мачът вече бе решен, те показаха характерния си висок дух, раздадоха се докрай и до последната минута не се отказаха да преследват гола. Освен добрата игра на французите основна причина за загубата им са няколко груби грешки на вратаря и на защитата им. Французите решиха мача и обезсърчиха противниците си с два бързи гола още в началото на мача. Най-напред в 12-тата минута пас от дълбочина на Матюиди намери Жиру зад защитата на исландците, той напредна и със силен удар между краката на вратаря вкара топката във вратата. Повторението показа, че нападателят е бил в тънка засада, която не бе забелязана от съдиите. Осем минути по-късно след корнер, изпълнен от Гризман, Погба надскочи защитата и заби втория гол с глава. В 43-тата минута Пайе отбеляза с прецизен удар от линията на наказателното поле в долния десен ъгъл на вратата. Две минути по-късно далечен пас бе хитро пропуснат от Жиру, защитата бе заблудена и остави сам напредналия от задна линия Гризман. Нападателят на Атлетико (Мадрид) технично копна топката и прехвърли излезлия напред вратар за 4:0. Още от началото на второто полувреме си пролича, че исландците няма да се примирят лесно със загубата. Те започнаха да задържат топката по-продължително и да атакуват по-организирано и остро. В 56-тата минута Сигторсон засече неспасяемо остро центриране отдясно до близката греда – 1:4. Само три минути по-късно обаче Жиру отбеляза втория си гол – този път с глава след центриране на Погба от фаул. Нападателят този път бе улеснен от непремереното излизане на исландския вратар. И този гол във вратата им не отказа исландците. В 62-та минута след корнер вратарят на французите Лорис със сетни сили успя да избие силен удар с глава под гредата на вратата си. В 84-тата минута обаче упоритите исландци се добраха до втори гол – Бярнасон с глава. Отборът на Франция отива на полуфинал срещу Германия в четвъртък от 22 часа. А исландският отбор въпреки загубата си (единствената в турнира) доказа, че няма никакво основание да се срамува от представянето си на Евро 2016.