(http://www.klassa.bg/)
Лирата залязва като Британската империя
През 1967 г. премиерът на Великобритания Харолд Уилсън обяви, че девалвацията няма да доведе до „изчезването на паунда в джоба ви“. Министърът на финансите Норман Ламънт призна, че е бил чут да пее в банята, след като през 1992 г. лирата е била отвързана от германската марка, с което британските пари поевтиняват рязко.Ако историята е съдник, то обещанието на лидера на Brexit Борис Джонсън, че отрицателните последици от напускането на Европейския съюз (ЕС) са силно преувеличени, също се оказват несъстоятелни, пише Bloomberg.
Налице са няколко по-добри начина за изобразяване на пропадането на Великобритания като империя от показването на графика с изменението на валутния курс. Историци, икономисти и специалисти по международни отношения говорят за над 10-процентното поевтиняване на лирата от референдума от 23 юни като за още един негатив в глобалната роля на Великобритания.
„Историята на курса на лирата спрямо долара през последния век определено е стълба, водеща надолу, с големи временни стъпки“, коментира доцентът в Oxford University Руй Педро Естевес.
Най-старата валута в света е купувала близо 5 долара по време на Първата световна война.
В деня на референдума за еврочленството тя се разменяше за 1,50 долара. Във вторник курсът падна до 31-годишно дъно от 1,3011 долара. Анализаторите на HSBC Holdings Plc са сред тези, предвиждащи 1,20 долара за вероятна дестинация. Милиардерът Джордж Сорос предполага, че курсът ще стигне 1,15 долара, колкото е едно евро, което е около 60 цента под средната от 1971 г.
Докато някои икономисти, сред които бившият гуверньор на Английската централна банка Мервин Кинг, считат, че по-евтината валута ще доведе до по-добра конкурентоспособност по линия на износа, други виждат заплаха от рецесия и по-ниски лихвени проценти - в съчетание с по-изолираните политики и изтегляне от най-големият търговски блок в света, което би могло да подпокае апетита за британски активи.
„Ако погледнете Великобритания сега, определено това, което се случва, е резултат от приспособяването на валутния курс към очакванията за растежа“, коментира главният икономист на Международния валутан фонд Морис Обстфелд.
Курсът на лирата спада постепенно, стимулиран от серия финансови сривове, през по-голямата част от века – точно както се изпари международното признание на Великобритания.
Първо лирата поевтиня, след като бе отделена от златния стандарт през 1931 г., според който бе надценена, точно каквато беше през 1944 г., когато се присъедини към Бретън-Уудската система на управляеми валутни курсове. Още една девалвация от 30% бе погълната през 1949 г. След нея Уилсън предизвика още един срив през 1967 г. на фона на кризата в платежния баланс на Великобритания.
Въпреки че МВФ бе призован да помага в избягването на криза с валутния курс през 70-те години, курсът падна отново в началото на 80-те. Великобритания се присъедини към Валутно-курсовия механизъм, през 1990 г., но бе принудена да напусне след две години, защото не успя да се задържи вързана към германската марка.
Сега са налице спекулации, че животът извън ЕС ще коства на лирата мястото й в челните редици на резервните валути. По данни на МВФ лирата съставя 5% от международните валутни резерви.
Една по-слаба валута може да не направи достатъчно, за да подкрепи британската икономика. Въпреки че може да стимулира производството и туризма, ¾ от икономиката е зависима от услугите като тези във финансовия сектор и тяхното бъдеще е обект на какъвто достъп успее да договори британското правителство с ЕС.
Освен това са налице структурни слабости, които пречат на лирата. През първото тримесечие Великобритания записа рекорден дефицит по текущата сметка от 6,9% от БВП и страда от ниска производителност. В чужбина търсенето остава слабо, а цените може и да не са толкова чувствителни на промени във валутния курс, защото производителите все още на внос за част от стоките, които произвеждат.
След като лирата се обезцени с 26% през 2008 г. в разгара на финансовата криза до 1,46 долара, тя не поскъпна особено, а текущата сметка продължи да се разширява.
Главният директор по информационните въпроси в Connor Broadley Крис Уайли коментира поевтиняването на британския паунд, представянето на индекса FTSE 100 и перспективите пред пазара на имоти във Великобритания. Чуйте повече във видеото:
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/07/06