(http://www.klassa.bg/)
Художникът Иван Димов и поетът Любомир Левчев правят дарения на Вапцаровия музей
Отдаваме почит на поета, разстрелян на 23 юли 1942 г, в петък от 11 ч предпаметника му до Националната галерия (Двореца)На 22 юли, петък, от 11,30 часа Националният литературен музей (НЛМ) кани гражданите и представителите на държавните и културни институции пред паметника на Никола Й. Вапцаров, който се намира в градината зад Национална галерия „Двореца” на адрес пл. „Княз Александър I” № 1, за да отдадем почит на поета, разстрелян на 23 юли 1942 г. Актьорът Янко Лозанов – уредник в Националния литературен музей, ще изпълни любими на поколения българи творби на Вапцаров – „Писмо“, „Песен за човека“, „История“, „Разстрел“, „Прощално“ и др.
По-рано същия ден, в 10 ч. сутринта, екипът на Националния литературен музей ще поднесе цветя на някогашното Гарнизонно стрелбище, където е разстрелян Вапцаров. Екипът на НЛМ е подготвил специална вечерна програма в памет на твореца.
От 18, 30 ч., в къща музей „Н. Й. Вапцаров” на ул. „Ангел Кънчев” № 37 в София, където е бил последният дом на поета, ще бъде направено дарение от проф. Иван Димов на портрет на Никола Вапцаров, рисуван с туш и темпера през 1983 г. по снимка на поета от 1933 г. Жестът на проф. Димов ще дообогати художествената колекция на Вапцаровия музей в София, експонирана по случай 60-годишнината от създаването му. Поетът Любомир Левчев също ще направи дарение от свои книги.
От 19 ч ще бъде прожектиран документалният филм „Ти помниш ли…” на режисьорката и сценаристка Мая Вапцарова. Посетителите ще имат възможност да се срещнат и да разговарят с наследниците на поета – Никола Борисов Вапцаров, племенник на Вапцаров, както и с най-младия от рода – Никола Николов Вапцаров. Двамата са съставители на книгата „Никола Йонков Вапцаров. Дело 585/1942”, чието второ и допълнено издание предстои да излезе от печат.
Никола Йонков Вапцаров (1909-1942) е голям български поет, чието творчество е предимно със социална и хуманна тематика. Единствената, издадена приживе стихосбирка на Вапцаров, „Моторни песни“, излиза през 1940 г. Превеждан е на десетки езици.
На конгресите на Световния съвет на мира в Париж и Прага през 1949 г. са учредени международни награди за мир, които да се раздават на изтъкнати радетели и борци за мир срещу войната. Вапцаров е удостоен посмъртно с тази престижна международна награда измежду десетки предложения от десетки страни. На 3 декември 1953 г. по време на Втория конгрес на мира почетният знак на наградата и грамотата са предадени на майка му Елена Вапцарова.
През 1937 г. е обявен първият конкурс на Радио „София“ за оригинална радиопиеса. Малко известно е, че Никола Вапцаров печели втора награда на този конкурс с едноактната драма „Бент“, която остава незаписана.
Ето какво споделя по повод даренията и Вапцаровия празник Катя Зографова - музеен уредник в Националния литературен музей, критик и писател
Скъпи колеги и приятели, Вапцарови почитатели!
Споделям с вас радостта си на музеен уредник и литературен историк, че в навечерието на традиционните отбелязвания на Вапцаровия разстрел, ми се обадиха големият художник проф. Иван Димов и големият поет Любомир Левчев, всеки със своето предложение да направи дарение на софийския музей, който тази година чества 60-годишнина.
Образът на Огняроинтелигента от проф. Димов - на скръбния, замисления, тревожния, интелектуалния, различния поет е рисуван в години, когато клише беше героичният Вапцаров.
Новото дарение ще стане център и в същото време своеобразно продължение на прекрасната експозиция с най-ценните притежания в художествената колекция на музея, която за пръв път излезе от фондохранилищата му тази пролет. Ако сте я пропуснали, сега ще можете да й се насладите в залите на къща музей „Н. Й. Вапцаров” на ул. „Ангел Кънчев” № 37 в София, при това дообогатена!
Дано проф. Димов успее да присъства, както е обещал, защото утре, ден преди събитието, му предстои операция на окото...
Другият дарител - Любомир Левчев, няма как да дойде след 12-те операции на крака си, но написа саморъчно знакови автографи върху книгите си, в една от които, разбира се, е известното му стихотворение за Вапцаров... С неговото дарение съм подредила малка експозиция точно срещу портрета на Огняроинтелигента от проф. Иван Димов.
След като обявим даренията, ще погледаме и кино! Що се отнася до Вапцаровите наследници, мисля, че всички имаме въпроси към тях, при това не само относно бъдещата книга, на която са съставители... Сега е моментът да ги зададете.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/07/22