07/23/16 07:22
(http://www.klassa.bg/)

Изоставени обекти

 Както всичко друго на света, така и сградите имат свой земен път. Раждат се изпод ръцете на строителните работници, дълги години служат на обществото, а когато нуждата от тях отпадне, постепенно преминават във владение на разрухата, съобщи socbg.com.

 Процесите, които настъпват, след като сградите бъдат изоставени, са много и различни. Резултатът обаче в повечето случаи е един – те се превръщат в мрачно и злокобно място, в което слънчевата светлина е дефицит, а неясните сенки, притаени зад ъглите на опустелите помещения, са в изобилие.

По света има много известни подобни обекти – напуснатият след чернобилската авария град Припят в Украйна, призрачният замък Шато Миранда в Белгия… Това са само част от дестинациите, които привличат любителите на нетрадиционния туризъм със зловещата си атмосфера, извадена сякаш от филм на ужасите.

 България не прави изключение в това отношение. Макар и да е малка по размери, на територията на нашата държава са разположени стотици изоставени постройки, криещи своите мрачни тайни. Ето само четири от многото, но едни  от най-ужасяващите.

 1. Захарната фабрика

 

 

Местоположение: София

Построена: 1898 година

Изоставена: 2009 година

 Захарната фабрика в София е един от символите на столицата.Построена е от белгийски предприемачи през далечната 1898 г. Заради интересната си архитектура фабриката е обявена за паметник на културата от национално значение през 1974 г. Последното функциониращо помещение, служило като склад за архивите на БНТ, е затворено през 2009 г. Това са официалните факти.

 Неофициално, заради статута си на паметник на културата, фабриката не може да бъде събаряна. Това е причината настоящите собственици на терена да организират нещо като перманентен нерегламентиран „ден на отворените врати“. Само че през нощтта.

 Минувачът, дръзнал да премине нощем покрай зловещото здание, може да чуе странни шумове, долитащи иззад стените на изоставената фабрика. Това обаче не са духовете на отдавна починалите работници, а роми, които изпълняват функциите на архитектурни лешояди, късащи от плътта на този нежелан от собствениците си паметник на културата…

 2. Паметникът на българо-съветската дружба

 

 Местоположение: Варна

Построено: 1974 година

Изоставено: 1989 година

 Ако според Маркс духът на комунизма някога е бродил из Европа, то днес това не е така. Или поне отчасти. Духът на комунизма все още броди, но в България – из мрачните коридори на Паметника на българо-съветската дружба във Варна.

 Този зловещ монумент се извисява над морската ни столица на мястото, на което по времето на руско-турската война се е помещавал щабът на руската армия. Като символ на дружбата между двата народа паметникът е служил по-малко от 20 години – от построяването му през 1974 г. до 1989 г. С промяната на политическия строй се изменя и символното значение на бетонния мастодонт и сега той е тъжно олицетворение на една противоречива епоха от българската история.

 Някога респектиращ с вида си, днес занемареният паметник всява само страх. Намръщените физиономии на бетонните воини, напомнящи роботите от холивудски филм, и безкрайният лабиринт от тунели и подземия във вътрешността са една малка част от зловещата атмосфера, която ви очаква тук.

 3. Военното поделение

 

 

Местоположение: Засекретено

Построено: 30-те години на миналия век

Изоставено: 2007 година

 Това поделение споделя съдбата на много други български поделения, засегнати от реформите в армията. След дълга и героична история, то окончателно затваря врати през 2007 г. 50 семейства на кадрови военнослужещи и 100 наборни войника напускат завинаги пределите на малкото градче, в което са били базирани.

 Днес, макар и с пустеещи сгради, поделението се пази от редовна охрана и проникването в него, особено през нощта, предлага изживяване, богато на силни емоции. Сред опразнените помещения на щаба все още могат да бъдат видени сандъци от боеприпаси, по подовете се търкалят войнишки кепета, противогази…

 Сред притихналия плац, чиято напукана настилка е обрасла с треви, стърчи забравеният паметник на служилите тук войници, геройски загинали при изпълнение на дълга си към Родината. А някъде там, в лепкавия мрак над всички останали постройки, се е надвесило огромното туловище на призрачната казарма…

 4. Сладкарница „Феята”

 

 Местоположение: София

Построена: В средата на 60-те години ан миналия век

 Изоставена: 90-те години на миналия век

 „Феята” се появи в средата на 60-те години и бързо се превърна в едно от култовите заведения на София. Много красива постройка, като яхта плуваща над булевард Ленин. По-скоро, плуваща над кръстовището с булевард Яворов. Феята формално не беше част от парка, но беше идейно свързана с него. Младежите се разхождаха нагоре към Братската Могила по ценралните алеи или направо тръгваха по колоездачната пътека. След това пресичаха булеварда и засядаха във Феята.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване