(http://www.klassa.bg/)
Следващата голяма цел на Юнкер: Социална Европа
Европейската комисия се подготвя да придаде социално измерение на своята политика, коментира в свой анализ европейското издание Politico. Доскоро вниманието на Брюксел беше заето с дебатите за Brexit, а сега, след решението на Великобритания да напусне ЕС, председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер ще настоява и за увеличаването на социалните права.Досега Юнкер се бореше за реализацията на три споразумения за свободна търговия, както и за изпълнението на мерките за икономически растеж. Сега обаче председателят на Еврокомисията ще се бори и за социална политика в ЕС, която да отговаря на променените реалности на трудовия пазар.
Идеята не е нова - Юнкер поиска нов стълб на европейските социални права още в речта си за състоянието на Съюза през септември 2015 година, но идеята беше погребана от дебатите около референдума във Великобритания. Междувременно пък синдикатите в общността не крият своето огорчение от липсата на действия в тази сфера.
Анализатори коментират пред Politico, че всъщност Великобритания е един от големите опозиционери на идеята за нови социални права или трудово законодателство, включително за отпуск за отглеждане на деца, пенсионна реформа и за заплащането в ЕС. Сега обаче тези планове могат и да бъдат прокарани.
Всъщност, въпреки нежеланието на Лондон, ЕК не се отказваше от предложения за промени в социалната среда. През март ресорният комисар Мариан Тейсен в съобщение до останалите европейски институции предложи инициатива за минимална заплата, но за страните от еврозоната, нови правила за качествено образование и мерки, които да гарантират защита от дискриминация. Част от тях не само ще бъдат заложени в Договора за ЕС, но и в Европейската харта за фундаменталните права, допълва още Politico.
Изданието обаче е категорично, че има опасност ЕК да навлезе прекалено навътре в чувствителните теми за заплатите, пенсиите и помощите за безработица. Тепърва ще се види как правителствата ще реагират на тази нова политика на Еврокомисията.
В Брюксел са оптимисти – идеята за минималната работна заплата получи най-сериозни критики от Словакия, Полша и Чехия. В същото време същите тези държави настояват Германия да промени своите правила за минимално заплащане, защото пречи на развитието на бизнеса в техните държави.
Затова и в ЕК смятат, че в крайна сметка ще се стигне до споразумение за общи европейски правила в тази сфера.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/08/15