08/16/16 18:22

Исторически сблъсък в Рио: Сърбия – Хърватия на 1/4-финал по баскетбол

Баскетболистите на Сърбия и Хърватия за първи път след разпада на бивша Югославия ще се изправят едни срещу други на олимпийски игри. Двата отбора успяха да се класират на 1/4-финал, като това много по-лесно направиха хърватите.   Сръбските и хърватските баскетболисти за последно играха в един отбор на финала на световното първенство в Аржентина през 1990 година. Тогава Югославия победи СССР и стана световен шампион. Веднага след края на мача се случи т.нар. "инцидент с флага". Хърватски фен нахлу на терена със знамето на своята тогава несъществуваща държава, докато югославските баскетболисти ликуваха за победата си.   Това разби приятелството между двама легендарни баскетболисти - сърбина Владе Дивац и хърватина Дражан Петрович. Причината е, че Дивац хвана флага на хърватите и го хвърли на пода.   Три години по-късно Петрович загина при автомобилна катастрофа, а Дивац не получава шанс да се сдобри с приятеля си. На национално ниво обаче сръбският център дълго време е една от най-мразените личности в Хърватия.   От 1990 година досега баскетболните отбори на Сърбия и Хърватия са играли само веднъж като самостоятелни държави в официален мач. Това се случва на 1/8-финала на Световното първенство през 2010 година. Сърбия побеждава инфарктно със 73:72.   Сега Хърватия получава право на реванш. В последния си мач от групата в Рио хърватите победиха силния отбор на Литва с 90:81, печелейки първото място в група "Б". Така те успяха да избегнат потока на САЩ.   Сърбия на свой ред разгроми азиатския шампион Китай с 94:60 и зае четвъртото място в група "А".   Драмата в групата на Сърбия обаче бе за бразилците. Бразилия разгроми Нигерия с 86:69 и трябваше да изчака развоя на другия мач в групата между Аржентина и Испания. При победа на аржентиците Бразилия щеше да продължи напред. Това обаче не само не се случи, а Испания отбеляза внушителна победа с 92:73 над гаучосите и изхвърли домакините от турнира.   Ето и всички 1/4-финални сблъсъци от баскетболния турнир в Рио:   Австралия – Литва   Испания – Франция   САЩ – Аржентина   Хърватия – Сърбия Бразилия на косъм от отпадането и на волейбол Домакините бяха на път да отпаднат сензационно и от мъжкия волейболен турнир. Последният мач в тяхната предварителна група А трябваше да излъчи 4-ия в класирането отбор - последен участник в четвъртфиналите.   В него един срещу друг се изправиха домакините от Бразилия, които са и №1 в световната ранглиста и европейските шампиони и победители в Световната лига от 2015 година от Франция. И двата отбора се нуждаеха от победа, за да продължат на 1/4-финалите.   В крайна сметка Бразилия успя да се наложи трудно и драматично с 3:1 (25:22, 22:25, 25:20, 25:23).   В четвъртата част французите превъзхождаха почти до края и поведоха с 21:19 и 23:21. Последва обаче срив в играта им и 4 поредни точки за домакините.   В крайно класиране в групата победи Италия, пред Канада, САЩ и Бразилия. В група В първа завърши Полша, пред Аржентина, Русия и Иран.   1/4-финали:   Канада - Русия   САЩ - Полша   Италия - Иран   Бразилия - Аржентина