08/20/16 21:41

Ансамбълът ни по художествена гимнастика достигна финала

Българският ансамбъл по художествена гимнастика се класира за финала на многобоя на олимпийския турнир в Рио де Жанейро. Българките завършиха на предпоследното седмо място в квалификациите със сбор от 34.182 точки, след като получиха оценки от 17.566 точки на пет ленти и 16.616 точки на два обръча и три чифта бухалки. В квалификациите участваха 14 ансамбъла, от които за финала в неделя се класираха първите 8. Михаела Маевска, Християна Тодорова, Ренета Камберова, Цветелина Найденова и Любомира Казанова изиграха добре съчетанието си, но имаха леки неточности. На два обръча и три чифта бухалки българките изпуснаха два пъти. "За нас беше важно да влезем сред първите осем, за да можем да играем във финала утре. Надяваме се да представим много по-добре, да се представим достойно и да зарадваме българския народ", заяви след квалификацията капитанът Михаела Маевска. "Случи се, наистина. Надяваме се, че ще се поправим и няма да допускаме такива грешки. Трябва да сме спокойни и концентрирани", коментира още тя. Квалификацията изненадващо спечели ансамбълът на Испания с 35.749 точки (17.783 точки на пет ленти и 17.966 точки на обръчи и бухалки). Защитаващият титлата си тим на Русия направи грешки на обръчи и бухалки и е на втора позиция в класирането с 35.516 точки (18.283 точки и 17.233 точки). Беларус зае третото място с 35.433 точки (17.583 и 17.850). В класирането следват Италия с 35.349 точки, Япония с 35.149 точки, Израел с 34.883 точки, България с 34.182 точки и Украйна с 33.816 точки. Финалът в неделя е от 17.00 часа българско време. Ансамбълът на Китай, който се нареди на 11-а позиция, едва завърши последното си съчетание заради контузия на една от гимнастичките.