08/21/16 18:44

Ансамбълът спечели дългоочаквания олимпийски медал

Българският ансамбъл по художествена гимнастика успя да спечели дългоочаквания олимпийски медал – бронз от многобоя на игрите в Рио де Жанейро. Михаела Маевска, Ренета Камберова, Християна Тодорова, Цветелина Найденова и Любомира Казанова изиграха силно и без грешки и двете си съчетания. Оценките 17,700 и 18,066 - им бяха втори и на съчетанието с ленти, на съчетанието с обръчи и бухалки. Българките събраха 35,766 точки – равен резултат с вторите, ансамбъла на Испания, който също игра без грешки и получи първа оценка с ленти – 17,800. Българките остават с бронзов медал заради по-ниските си оценки за изпълнение, които по регламент са решаващи при равен сбор точки. Шампион е ансамбълът на Русия. В първото си изпълнение той направи груба грешка и остана зад испанките и българките със 17,600. За второто обаче те получиха 18,633 и с 36,263 спечелиха златните медали. Така България приключи участието си в 31-та лятна Олимпиада в Рио де Жанейро с 3 медала – с 1 повече от Лондон 2012, когато страната отбеляза най-слаботоси класиране на Олимпийски игри от 60 години насам. Медалисти на Рио 2016 освен гимнастичките от ансамбъла станаха Мирела Демирева (втора на висок скок) и Елица Янкова (трета в борбата).