(http://www.klassa.bg/)
Банките в Европа страдат от японски синдром
Европейските банки вече имат повече общо със слабо печелившите си японски конкуренти, отколкото с титаните от Wall Street, посочва JPMorgan в свой анализ, цитиран от FT.Според банката е много малко вероятно това положение да се промени в близко бъдеще.
През последните години европейските банки изостанаха от американските си конкуренти, след като инвеститорите оцениха благоприятно бързото преструктуриране на гигантите от Wall Street след финансовата криза и по-доброто състояние на американската икономика в сравнение с европейската.
Изследователският екип на JPMorgan за европейските банки твърди, че разликата в производителността доближава европейските финансови институции към групата, в която са японските банки. Те продължават да се борят след финансовата криза от 90-те години на миналия век и спукването на имотния балон, който предизвика безпрецедентни загуби в размер на 700 млрд. долара.
Двадесет години по-късно, въпреки усилията на политиците за насърчаване на системата, японските банки колективно търгуват малко повече от осем пъти техните прогнозни приходи за 2017 г. и около 0,5 пъти тяхната балансова стойност. Същевременно европейските банки търхуват около 10 пъти повече от приходите и около 0,8% - тяхната балансова стойност.
При американските банки показателите са съответно 11 пъти приходите и двойно повече спрямо балансовата стойност.
Анализаторите на JPMorgan посочват, че количествените облекчения на централните банки са еднакво неефективни в Европа и Япония. Кредиторите и в двата региона не успяват да използват парите, за да разширят кредитирането.
Паричната политика оказва и натиск върху приходите на европейските банки подобно на ситуацията в Япония.
В същото време JPMorgan прогнозира, че отрицателните лихвени проценти ще се задържат в по-дългосрочен план, поне през следващите пет години, допълва CNBC.
В анализа се посочва още, че маржовете на печалбите заради отрицателните лихви не са единствените проблеми на банките в Европа. Основен фактор, който оказва натиск върху балансите, продължават да са необслужваните кредити, половината от които са концентрирани в Южна Европа.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/09/06