09/06/16 06:19
(http://www.klassa.bg/)

Британски депутати обсъдиха петиция за втори референдум за членство в ЕС

 Британските депутати обсъждаха днес петиция, подписана от над 4,1 млн. души и настояваща за втори референдум за членството в Европейския съюз, предаде Ройтерс.

Правителството изключва възможността за втори референдум и казва, че се подготвя да задейства процедурата за напускане на общността.

"Привържениците на Brexit искаха излизане от Европа, но нямаха план за деня след това или за който и да било ден в бъдеще", каза депутатът от Шотландската национална партия Иън Блекфорд, подкрепил предложението за обсъждането, цитиран от БТА.

"Brexit трябва да означава Brexit и всеки пламенен демократ, независимо на чия страна е бил, преди да стане известен резултатът, би трябвало да приеме ясната изборна присъда и да сътрудничи за изпълнението й по най-добрия възможен начин", заяви депутатът от Консервативната партия Джон Пенроуз, който се противопостави на предложението.

Депутатът Дейвид Лами от Лейбъристката партия каза по време на обсъждането, че значението на Brexit е неясно, също както и условията, при които Великобритания би могла да има достъп до единния европейски пазар.

Министърът, отговарящ за преговорите за Brexit, Дейвид Дейвис каза пред парламента, че е по-добре Великобритания да забави задействането на официалната процедура за напускане на ЕС, отколкото да навреди на преговорните си позиции.

"Предпочитам да сме с месец по-късно и да направим нещата правилно, отколкото да сме с месец по-рано и да ги направим погрешно", каза той.

"Ще задействаме член 50 (от Лисабонския договор) във възможно най-ранния разумен момент", заяви Дейвис.Според него не е нужно Великобритания да бъде член на единния европейски пазар, за да има достъп до него.

По думите му Великобритания не смята, че контролирането на имиграцията от ЕС изключва поддържането на добри търговски отношения, след като страната напусне общността. В тази връзка той се обяви за сключване на споразумение за свободна търговия с Европейския съюз - вариант, който би позволил на Великобритания да запази достъпа си до общия пазар и едновременно с това да може да ограничи имиграцията.

Дейвис каза още, че излизането на Великобритания от ЕС ще й позволи да създаде нова имиграционна система, която да дава възможност за контролиране на броя на пристигащите трудови мигранти и за привличане на най-добрите професионални кадри, посочва ТАСС.

По статията работи: Веселина Василева

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване