(http://www.klassa.bg/)
Как мога най-бързо да напусна работа?
Работодателят ми не е коректен и не изпълнява поетите спрямо мен задължения. Решен съм да напусна, но кой е най-бързият начин да го направя?В определени случаи Кодексът на труда ми дава право да напусна работа незабавно – без да е необходимо да чакам изтичането на някакъв срок. В тези случаи е достатъчно да отправяписмено заявление до работодателя, с което да доведа до знанието му решението си. Заявлението мога да формулирам свободно – важното е от него ясно да личи волята ми за напускане (напр. „Уважаеми/а Г-не/Г-жо, с настоящото заявление прекратявам трудовото ни правоотношение.”). В заявлението трябва да се изтъкне и конкретно основание от посочените по-долу (за справка – чл. 327 от Кодекса на труда).
В кои случаи е допустимо напускане без предизвестие?
- Ако поради някакво заболяване не мога да изпълнявам работата си, здравните органи са го установили и със свое предписание са определили на каква работа мога да бъда преместен, а работодателят не ми осигурява тази възможност.
- Ако работодателят ми забави плащания по трудовото правоотношение (тук попадат дължими заплати и обезщетения). За да възникне правото ми на напускане, е достатъчно забавяне от само един ден.
- Ако работодателят ми, без мое съгласие, промени мястото или характера на работата, намали уговореното трудово възнаграждение, както и когато не изпълни други задължения, които е поел. В тази връзка следва да се има предвид, че Кодексът на труда в определени случаи допуска работодателят едностранно да изменя мястото и характера на работа (при т. нар. престой, производствена необходимост и в някои други извънредни случаи), така че ако имам съмнения дали промяната е правомерна, е най-добре да се посъветвам с юрист.
- Ако в резултат на определени промени в работодателя, посочени в закона, значително се влошат условията ми на труд. Дали има значително влошаване на условията, е въпрос на конкретна преценка.
- Ако преминавам на платена изборна работа или постъпвам на научна работа въз основа на конкурс.
- Ако продължавам образованието си в учебно заведение на редовно обучение или постъпвам на редовна докторантура. В първия случай няма ограничение във връзка с вида на учебното заведение – то може да бъде както средно, така и висше, същественото е формата на обучение да е редовна.
- Ако работя по срочен трудов договор за определен срок или за заместване и премина на друга работа за неопределено време.
- Ако работя по трудов договор с предприятие, осигуряващо временна заетост, и си намеря постоянна работа. Условието тук е новата работа да е при работодател, който не е такова предприятие.
- Ако преди да започна работа при настоящия си работодател, съм бил незаконно уволнен, обърнал съм се към съда и той е признал уволнението за незаконно и ме е възстановил на старата ми работа и желая да се върна при предходния си работодател. За повече информация вж. “Уволнен съм. Какви са правата ми?”.
- Ако постъпвам на държавна служба.
- Ако работодателят ми преустанови дейността си. Тук става въпрос за фактическо преустановяване на дейността за 15 дни. Не един или два са случаите, в които работодателят просто изчезва, като работниците му дори не могат да го открият и се оказват обвързани от трудови договори, изпразнени от съдържание. Ако това ми се случи, мога да се обърна към инспекцията по труда, която ще извърши проверка и със свой акт може да констатира прекратяването на трудовото правоотношение, ако това основание действително е налице.
- В случаите, когато работодателят ми е предоставил неплатен отпуск без моето съгласие.
- Ако съм придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Не си доволен от своята работа? Знаеш ли, че всъщност е възможно голяма част от правата ти да са нарушени от работодателя? Ако се интересуваш от темата, разгледай нашия курс, който е посветен именно на тази област от правото – Правата ми като служител.
Какви обезщетения ми се дължат, ако напусна без предизвестие?
- В случаите по т. 2, 3 и 4 по-горе работодателят следва да ми изплати обезщетение в размер на брутното ми трудово възнаграждение за срока на предизвестието, ако работя по безсрочен трудов договор. Ако трудовият ми договор е срочен, обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение за времето, през което съм останал без работа, но за не повече от остатъка от срока на трудовото правоотношение.
- Ако съм напуснал на основанието, посочено в т. 1 и имам най-малко 5 години трудов стаж, работодателят ми дължи обезщетение в размер на брутното ми трудово възнаграждение за срок от 2 месеца. За да получа такова плащане, трябва още през последните 5 години трудов стаж да не съм получавал обезщетение на същото основание.
- Ако към момента на прекратяване на трудовото правоотношение съм придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, имам право на обезщетение в размер на брутното ми трудово възнаграждение за срок от 2 месеца. Ако съм работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия си стаж, обезщетението е с по-голям размер – равняващ се на брутното ми трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Такова обезщетение мога да получа само веднъж и ако вече съм се възползвал от тази възможност, е недопустимо да го търся втори път.
- Във всички случаи ми се дължи обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск.
Дори да не е налице някое от основанията за напускане без предизвестие, винаги мога да напусна с отправяне на писмено предизвестие до работодателя си. Това предизвестие може да звучи по следния начин: „Уважаеми/а Г-не/Г-жо, с настоящото заявление Ви отправям предизвестие за прекратяване на трудовото ни правоотношение по смисъла на чл. 326, ал. 1 от Кодекса на труда.” Тук други действия от моя страна не са необходими – с изтичане срока на предизвестието отношенията ми с работодателя се считат за прекратени, като той трябва да оформи и да ми предадетрудовата книжка. Срокът на това предизвестие за безсрочен трудов договор обичайно е 30 календарни дни. Възможно е в трудовия ми договор да е определен по-дълъг срок, който обаче в никакъв случай не може да надвишава 3 месеца. Ако пък работя по срочен договор, законът предвижда 3-месечен срок на предизвестието (освен ако остава по-кратък период от време до изтичане на уговорения срок). В случай че не искам да спазя този срок, а предпочитам веднага да напусна, ще се наложи да заплатя на работодателя си обезщетение, равняващо се на уговореното брутно трудово възнаграждение за срока на предизвестието.
В случай че мои права и законни интереси като работник или служител бъдат накърнени, мога да сезирам Изпълнителна агенцията „Главна инспекция по труда“. “Горещият телефон” на агенцията е 0700 17 670, където мога да подам своя сигнал и да получа консултация.
Статията има за цел да очертае някои основни права и задължения, като няма претенции да бъде изчерпателна.
Източник: Петър Кьосев, Pravatami.bg
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/09/11