09/16/16 19:35

Ружди донесе първата олимпийска титла за България

/КРОСС/ Ружди Ружди е първият български шампион Параолимпийските игри в Рио де Жанейро. Родният състезател спечели титлата в тласкането на гюле в клас F55 с нов световен рекорд от 12.33 метра. Ружди записа този резултат още при първото си излизане в сектора и прати в историята предишното върхово постижение на планетата в неговия клас от 12.04 м, което също беше негово дело от Европейското първенство в Гросето по-рано през годината, когато той спечели титлата. Ружди направи великолепна серия, като в още три от опитите си изпрати гюлето по-далеч от предишния си световен рекорд - 12.22 м, 12.19 м и 12.12 м. Иранецът Хамед Амири спечели сребърния медал със световен рекорд в клас F54 - 11.40 м. Бронза извоюва полякът Лех Столтман с 11.39 м. В мятането на диск в клас F54/55/56 Ружди завърши шести с 38.04 м.