09/25/16 07:59
(http://www.klassa.bg/)

Банките продължават да въвеждат нови такси

 Банките продължават да въвеждат допълнителни такси, с които товарят клиентите си. Най-новите примери са такси за обработка и обслужване на запор, алармираха юристи от Българския финансов форум (БФФ). "Тези такси са въведени отскоро. Чрез тях не само че не се предоставят реални услуги, но на практика се налага такса за част от правосъдната дейност", коментира адвокат Валентина Иванова, зам.-председател на БФФ.

Първата такса, до 30 лева, е еднократна и е за обработка на запор. Втората е месечна - за обслужване на запор, и е в размер на 8-10 лв. С тях банките излизат от понятието трето лице, което има задължения, и получават неочаквани за тях права и приходи, казва още адвокат Иванова, цитирана от БГНЕС. Според нея почти всички банки са въвели тези нови такси, за което членове на организацията вече са сезирали Министерския съвет, председателя на правната комисия в парламента и омбудсмана. От форума са на мнение, че трябва да се преразгледат гласуваните на първо четене промени в закона за платежните услуги и платежните системи и в текстовете да залегне принципът на изчерпателност на видовете такси, които банките имат право да събират.

Според Валентина Иванова банките се опитват по един или друг начин да си набавят допълнителна печалба. "За тях вече няма никакво ограничение за това как да го постигнат и имат подкрепата на банковото лоби на депутатите", смята юристът. На практика около две трети от таксите не са за реални услуги - например такса "дебитен оборот", която се плаща от няколко години, а не е ясно каква услуга точно покрива. Тя се удържа месечно от клиента, когато през сметката се извършват плащания, въпреки че отделно се плаща и за всеки превод. 

"А какво означава таксата "поддръжка на сметката"? Каква е тази поддръжка, какво й поддържат, след като това се прави през софтуера? Когато е въведен софтуерът в банката, той е бил заплатен. Имаме годишна такса, от която се предполага, че разходът на банката е компенсиран. Защо следва да се плаща всеки месец тази такса поддръжка", пита още адвокат Иванова. От организацията недоумяват докога банките ще вземат такси, без да предоставят реални услуги срещу тях.



РЕКОРД

С рекордните над 700 млн. лв. се увеличават депозитите в банките през август, сочи паричната статистика на БНБ. Огромният ръст се дължи изцяло на фирмените спестявания - повишението им е със 712 млн. лв., от 18 млрд. лв. в края на юли до близо 19 млрд. лв. месец по-късно. При домакинствата увеличението е слабо и вероятно се дължи на разходи за почивки, ремонти и други традиционни за лятото харчове. В абсолютна сума ръстът на депозитите на домакинствата е 41 млн. лв. Общо българските домакинства държат в банките близо 44 млрд. лв. През август фирмите са погасили и повече кредити, отколкото са изтеглили. Заемите за бизнеса са намалели с 97 млн. лв. до над 30 млрд. лв. При домакинствата обаче са отпуснати повече кредити - със 102 млн. лв. повече. Общата им сума вече е 18.331 млрд. лв. При жилищните заеми ръстът е с 16 млн. лв., а при потребителските - с 31 млн. лв.

ВЕНЕТА НАЧЕВА

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване