(http://www.klassa.bg/)
Сътресенията около сделката с Канада - тревожен сигнал за европейския елит
Европейският съюз винаги е бил добър в постигането на компромиси в последната минута, но свадата, избухнала тази седмица по споразумението за свободна търговия с Канада, което бе блокирано от регион с население 3,6 милиона души, повдигна въпроса дали Съюзът е способен да се изправи единно пред света, пише ДПА.Белгия най-накрая успя да се наложи над провинцията си Валония, но не и преди канадският премиер Джъстин Трюдо да бъде принуден да отложи планираното си за 27 октомври пътуванедо Брюксел, където трябваше да подпише Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA - лат. букви).
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер нарече случващото се "дипломатически абсурд" в коментар за германската телевизия "А Ер Де".
"Не мисля, че представляваме пример за блестящо държавничество", допълни той иронично.
Други са още по-сурови в оценките си.
"Прецедентът с Валония показва, че ЕС не е в позиция да изпълнява основните си компетенции", посочва Кьолнският институт за икономически изследвания.
Търговските въпроси да бъдат изключителна отговорностна ЕС, като страните членки само дават обща насока, препоръчват експертите.
Споразумението с Канада трябваше да бъде проста сделка със страна, която председателят на Европейския съвет Доналд Туск описа като "най-европейската извън Европа".
Сега мнозина се опасяват от усложнения за по-голямото и по-оспорвано Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) със САЩ, както и за преговорите със страни като Япония.
Поддръжниците на тези споразумения твърдят, че те ще стимулират икономическия растеж и ще създадат работни места, като същевременно дадат на ЕС възможност да участва в пренаписването на правилата на световната търговия.
"Погледнете колко бързо се променя световната икономика. Единствено заедно можем да се изправим срещу силите на глобализацията по начин, който ще гарантира правата, за които гражданите ни настояват", заяви вицепрезидентът на Еврокомисията Франс Тимерманс.
Мнозина, особено сред по-бедните слоеве на населението, се опасяват, че чрез споразуменията корпорациите ще разширят влиянието си за сметка на гражданите, трудещите се и потребителите.
Според някои експерти отстъпките, спечелени от Валония, които включват искане върховният съд на ЕС да провери законността на системата за уреждане на спорове между компании и държави, са по-скоро символична победа, която не променя същността на споразумението.
Макар валонците изглежда да привлякоха максимално внимание към каузата си, според други сътресенията около сделката с Канада са тревожен сигнал за европейския елит, който се е откъснал твърде много от желанията на гражданите си.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/10/29