(http://www.klassa.bg/)
6 минути за вот с машина
Е-фишът също ще се сгъва преди пускането му в урната
Избирателите ще имат максимум шест минути, за да гласуват машинно. Това е записано от ЦИК в правилата за произвеждане на машинното гласуване. Тази година такова ще има в 500 секции в цялата страна. На местния вот през 2015 година такива машини имаше само в 50 секции в столицата.
Първоначално, когато гражданите влязат в тъмната стаичка ще имат около три минути, да посочат кой от кандидатите за „Дондуков“ 2 предпочитат. Ако не са маркирали нито едно от квадратчетата в е-бюлетината, машината ще издава предупредителен сигнал. В случай, че избирателят и до шестата минута не отбележи своя вот, машината ще спира да работи. Ако се стигне до този сценарий, гражданите няма да имат право на поправка. Те ще трябва да гласуват с хартиена бюлетина.
Важно е да се отбележи, че при машинния вот устройството ще иска да се потвърди избора. Ще се дава възможност и за корекции преди финалното натискане на бутона за гласуване. Апаратът ще издава разписка, върху която ще има специален баркод. По подобие на обикновената бюлетина и тази ще трябва да се сгъне и да се пусне в специална непрозрачна урна.
Самите устройства за гласуване ще бъдат монтирани в секциите ден преди вота на 6 ноември, като ще бъдат тествани поне два пъти в това число и в самия изборен ден. За активирането им председателят на съответната комисия ще получава плик с пароли и ключ. Към всяка машина ще има и бутон, с който да се задейства дистанционно при влизане на избирател в тъмната стаичка.
Избирателите ще могат да гласуват машинно само за президентския вот, но не и за референдума.
ЦИК определи и на кои места в страната ще има машинно гласуване. Такива устройства ще има в три града от всяка област.. В София те са общо 68, като по-голяма част от тях ще са съсредоточени в центъра, както и в Студентски град. В 25-ти МИР в столицата обаче няма да има нито една. Там попадат жилищни райони като „Люлин“, „Овча купел“, „Надежда“, „Красна поляна“, както и „Банкя“.
Вече са назначени и 16-те допълнителни секции за Великобритания.
Освен това към момента са регистрирани и 39 международни наблюдатели за изборите.
10 избиратели отварят секция в болници и затвори
Поне 10 гласоподаватели са необходими за разкриване на изборна секция в лечебни заведения, затвори, арести, домове за стари хора и други институции за социални услуги. Това се посочва в решение на ЦИК с инструкции към ръководителите на тези учреждения. Определянето на броя и местата на тъмните стаички в тях за президентския вот и за референдума трябва да стане най-късно до 48 часа преди изборния ден в неделя. Шефовете на болници, затвори и домове трябва да уведомят кмета на съответната община и изборната администрация за това, като предадат и предварително изготвените списъци, за да може гласоподавателите в тях да бъдат заличени от тези по постоянен адрес. Ако избирател постъпи в лечебно заведение, арест или друга институция след този 48-часов срок, в деня на вота той пак ще може да пусне бюлетина, като бъде включен допълнително в списъка.
В местата за лишаване от свобода обаче право да гласуват имат само прибраните, които все още нямат влязла в сила присъда.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/11/02