11/13/16 06:42
(http://www.klassa.bg/)

Германия ще се отказва от ТЕЦ-овете с въглища

 Германското правителство най-сетне успя да се споразумее около нов план за опазване на климата до 2050 година. Той ще бъде представен от министърката на екологията Барбара Хендрикс на Световния форум по климата, започващ в понеделник /14.11/ в Маракеш.

До 2050 година Германия смята да намали изхвърлянето на парникови газове в атмосферата с 80 до 95 процента. Федералното правителство си постави и междинни цели за съкращаването на вредните емисии до 2030 година. Съгласно новия климатичен план, вредните емисии трябва да бъдат намалени с 40% в сравнение с нивото от 2014 година.

Най-много въглероден двуокис в атмосферата в момента се отделя от производството на електроенергия - и най-вече от ТЕЦ-овете, работещи с въглища. За тях е предвидено до 2030 година да намалят вредните си емисии наполовина. Това означава, че ще бъдат закривани електроцентрали. Засега обаче няма точен график за спирането им. Предвидено е специална комисия да разгледа този въпрос след изборите за Бундестаг през 2018 година.

Вторият най-сериозен замърсител на въздуха в Германия е индустрията. Планът на германското правителство предвижда до 2030 година изхвърляните в атмосферата парникови газове да бъдат намалени с 22 процента спрямо нивото от 2014-та.

Министерството на екологията искаше в плана да бъде записано, че от 2030 година нататък по германските шосета трябва да се движат предимно автомобили, задвижвани с електрическа и друга екологична енергия. Този приоритет обаче беше значително окастрен под натиска на германската индустрия и автомобилното лоби. Сега се казва, че планът "цели значително намаляване на вредните емисии от МПС". Набелязана е все пак целта до 2030 г. да бъдат намалени вредните емисии с 40% спрямо 2014 г. чрез по-нататъшната разработка на по-екологични двигатели.

По-малко торове и повече биологично земеделие

Селското стопанство е също голям производител на парникови газове. Изхвърлянето на вредните азотни окиси и метан от животновъдството трябва да бъде намалено с около 17 на сто. Първоначалните планове за ограничаване на производството на месо, както и за увеличаване на данъците върху месните продукти обаче не са намерили място в документа.

За да се намалят парниковите газове в атмосферата, е нужно да бъде намалена употребата на торове. В екологичното земеделие отдавна вече ги използват крайно пестеливо.

Планът на германското правителство поставя за цел "20 процента от селскостопанските площи да бъдат обработвани екологично". В момента техният дял в Германия е около 6 процента.

Климатичният план не е достатъчно амбициозен

„Фактически германското правителство предизвестява отказа от употребата на въглища в енергетиката, както и края на двигателите с вътрешно горене. Това обаче не е достатъчно за изпълнението на начертаната в Париж цел  - да се намали  затоплянето на земния климат с 1,5 градуса. Ако Германия иска да удържи климатичните си обещания, трябва да намали драстично количествата на вредните емисии”,казва Карстен Смид от „Грийнпийс”.

Въпреки острите критики, повечето екологични сдружения, правителството и опозицията оценяват като положителен факт наличието на нов германски план за опазване на климата. Министърката на екологията Барбара Хендрикс с облекчение заяви: "Планът е важен сигнал, че Германия остава дееспособна по отношение на опазването на климата".

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване