(http://www.klassa.bg/)
Половината българи виждат полза от ЕС
Близо половината българи виждат ползи от членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват резултатите от последното проучване "Парламетър" на Евробарометър, поръчано от Европейския парламент. Едва 13% от сънародниците ни смятат, че не извличаме никакви ползи от членството в ЕС. Основната полза, която изтъкват българите е възможността за нова работа (53%) и по този показател изпреварваме всички останали страни.71 % от европейците вярват, че това, което ги обединява, е по-важно от онова, което ги разделя. В същото време 53 на сто от тях смятат, че членството на държавата им в ЕС носи повече ползи отколкото негативи. Най- доволни от ползите от ЕС са в Ирландия, където отговорилите положително са 74 %, докато най-недоволни са в съседна Гърция с едва 31%
За европейците най-голямата полза от членството в ЕС е приносът към икономическия ръст на страната – 35 на сто, докато за България този показател е доста по-нисък от средния – едва 23 на сто. Подобряването на сътрудничеството на България с другите страни от ЕС (28%) и поддържането на мира и укрепването на сигурността (24%) са другите отговори, които дават българите относно ползите от членството ни в ЕС.
Сред елементите, които създават чувството на европейска идентичност, демокрацията и свободата се запазват като основни ценности за половината от интервюираните. В България този отговор са дали 40 на сто от запитаните. Рязък спад отбелязва подкрепата за единната валута. Еврото събира една трета от гласовете на европейците и отбелязва спад с 6 процентни пункта спрямо година по-рано. Негативният вот е предимно от страните от еврозоната.
Един от всеки двама смята, че хармонизирана система за социална сигурност на европейско ниво ще подсили чувството да бъдеш европеец. Европейците чувстват, че техният глас има все по-малко значение, особено на национално ниво. Само 53% от отговорилите смятат, че техният глас се чува в страната им, което е спад с 10% спрямо 2015 г. Сред българите този процент е 39%
Хората нямат позитивна нагласа за бъдещето на ЕС, като 54% от отговорилите отбелязват, че "нещата не вървят в правилната посока". Най-отрицателна нагласа към бъдещите развития в общността имат гърците (80% смятат, че нещата стават все по-зле), французите (72%) и естонците (61%).
Проучването, проведено сред 27 768 европейци на възраст над 15 години в периода 24 септември – 3 октомври. У нас през този период персонално са интервюирани 1019 българи.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/11/19