(http://www.klassa.bg/)
Пазарът на малки и големи складови площи е най-динамичен
Засилване на търсенето, но слабо предлагане на складови площи до 300 кв.м и над 1 000 кв.м. Това показват данните на Симеон Митев, основател на платформата Бг Склад, за периода 2014-2016 г..Малък остава и пазарът на складови площи с логистична услуга, показват данните на експертите.
Търсенето на малки складови площи се обяснява с вътрешно-икономическото положение в страната и трансформирането на голяма част от средния бизнес, който намалява обема си.
Същевременно в категорията на големите площи основен двигател на търсенето са чуждестранните компании, които стъпват в България. Инвеститорите и собствениците са усетили обаче добре тази тенденция и през 2017 г. се очаква да излязат повече площи в тази категория на пазара.
Данните на компанията показват, че през 2016 г. предлагането на малки складови площи до 300 кв.м се е увеличило с 10 на сто на годишна база спрямо 65 на сто ръст на търсенето.
Голяма е и „ножицата“ в търсенето и предлагането и в следващата категория малки складове – от 300 до 750 кв.м., само че темповете се забавят, отчита компанията. Много от клиентите-компании от тази категория са се прехвърлили в първата – до 300 кв.м, заради преструктуриране на бизнеса.
Осезаем ръст на търсенето се отчита и при площите от 750 до 1 000 кв.м. В тази категория търсенето е съсредоточено главно от малки куриерски компании и логистични фирми, както и дребни производства.
Предлагането в тази категория се свива, защото част от собствениците, предлагащи такива помещения, са ги разделили на няколко по-малки части, които попадат в категорията до 300 кв.м. Част от площите пък са достроени, така че да се разширят над 1 000кв.м.
При големите площи над 1 000 кв.м търсенето се увеличава през тази година, а предлагането се намалява за разлика от предишните две години. През 2015 г. търсенето и предлагането на такива площи са се изравнили през миналата година, а през тази се отчита увеличено търсене и равномерно и слабо балансирано предлагане.
Що се отнася до складовете с логистична услуга, дисбалансът между търсене и предлагане е в полза на предлагането през тази година. В началото на 2015 г. много от логистичните компании са отделили между 20% и 30% от планираните площи за логистика и са ги реализирали на свободния пазар като отделни складове без логистична услуга. Така към края на тази година има голямо предлагане на такива площи от логистичните компании и много малко търсене, независимо от разчетите при ползване на логистична услуга, които показват много по-голяма рентабилност.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/12/10