Thalloderma Shop
12/19/16 18:40
(http://www.klassa.bg/)

Русия води кибервойна срещу Великобритания

 Британски правителствени представители за пръв път признаха, че Русия води пропагандна "кампания" и неконвенционална война срещу Великобритания, съобщи в. "Таймс".

В правителството смятат, че Москва стои зад организирани действия за подкопаване на Великобритания чрез шпионаж, дезинформация, кибератаки и разпространение на фалшиви новини.

След няколко седмици британският премиер Тереза Мей ще председателства Съвета по национална сигурност, който ще разгледа действията на Русия спрямо Великобритания и съюзниците й, както и ответни мерки.

Както става ясно, преди два месеца е имало среща между представители на разузнаването и висши правителствени представители, на която е изразено безпокойство от нарастващите мащаби на руската заплаха. Присъстващите на срещата са били единни в мнението, че цялото правителство трябва да предприеме по-сериозни усилия, за да разбере, оцени и формулира варианти за ответни действия спрямо Русия, казва пред "Таймс" информиран източник, пожелал да остане анонимен.

Има опасения, че руски агенти, сред които британски граждани, са проникнали в институти и компании. В петък вечерта се разбра, че няколко учени от Кеймбридж, опасявайки се от кремълско влияние, са се отказали от участие във форум, посветен на изследване на разузнаването.

 

Експерти по въпросите на сигурността призовават премиера Тереза Мей да създаде "военновременно правителство" (така се наричаше британското правителство в периода на войната 1940-1945 г.) или да се разработи специална стратегия.

"Файтетшъл таймс"също съобщава, че група експерти по разузнаване, сред които бившият директор на MI 6, са прекратили контактите с техни колеги -учени от университета в Кеймбридж.

Бившият шеф на MI 6 сър Ричард Диърлав, водещият историк на шпионажа Питър Мартлънд, както и Стивън Халпър, в миналото старши съветник на американските президенти Никсън, Форд и Рейгън, са прекратили участието си в семинар по въпросите на разузнаването в Кеймбридж (Cambridge Intelligence Seminar). Става дума за академичен форум на бивши практици и настоящи изследователи на западния шпионаж.

Халпър заяви, че се оттегля заради "неприемливото руско влияние в организацията".

Cambridge Intelligence Seminar, който е основан от Кристофър Ендрю, официален историк на MI 5 и бивш председател на историческия факултет в университета, е една от най-уважаваните експертни общности в тази сфера.

Сред последните участниците в дискусиите, провеждани всеки петък в Corpus Christi college, са Майк Флин, бъдещ съветник по националната сигурност на избрания президент на САЩ Доналд Тръмп, както и наскоро пенсионираният постоянен помощник секретар в британското външно министерство сър Саймън Фрейзър.

Ричард Диърлав и колегите му подозират, че създаденото неотдавна издателство за електронни книги Veruscript, което предостави средства за създаването на ново списание за разузнаване и пое част от разходите за семинара, може да е прикритие на руските разузнавателни служби.

Опасенията са, че Русия може би се стреми да използва семинара като платформа с безупречна репутация, чрез която прикрито да насочва дебата и да влияе на мнението на високопоставени фактори по чувствителни теми в областта на отбраната и сигурността, са коментирали пред "Файненшъл таймс" двама източници, запознати със случващото се.

Изданието отбелязва, че не е могло да намери доказателства от независими източници.

Случаят с Cambridge Intelligence Seminar се разиграва в контекста на нарастващите тревоги покрай разкритията за руска намеса в изборите в САЩ. Западните разузнавателни служби работят активно, за да си съставят пълна картина на стратегията на Кремъл за манипулиране на информацията и на общественото мнение в западните демокрации.

Висш представител по сигурността от британското правителство казва пред "Файненшъл таймс", че не може да коментира конкретни разследвания във връзка с прикрита руска намеса, но случаи като тези с научния семинар в Кеймбридж "са от типа неща, за които сме наясно, че са обект на загриженост".

Проф. Ендрю, чиито книги за КГБ са сред най- всеобхватните трудове за историята на руската информационна война и за позорния Кеймбриджки шпионски кръг през 1930-те години, смята, че предположенията за руска тайна операция по внедряване в семинара са "абсурдни". Той подчерта, че семинарът не е засекретено събитие и че научното списание "Journal of Intelligence and Terrorism" по никакъв начин не е свързано с него.

Някои учени, потърсени от "Файненшъл таймс", са допуснали спорът около семинара да е повлиян от елемент на конкуренция, тъй като Ричард Диърлав и негови колеги, които са напуснали форума, водят отделна организация – Кеймбриджка инициатива за сигурност (Cambridge Security Initiative), която си поставя същите задачи, но с по- комерсиална насоченост.

Cambridge Security Initiative също провежда редовни дискусии. Бившите директори на агенцията за електронно разузнаване Иън Лобан и Дейвид Оумънд са членове на консултативния съвет.

Проф. Еднрю е бил съпредседател на CSI заедно с Ричард Диърлав, но е напуснал през пролетта. Той каза, че оставката му не е свързана с издателството Veruscript.

Нийл Кент, водещ организатор на семинара и главен редактор на новото списание, също напусна CSI. Кент, който е лингвист и експерт по руска култура, твърди, че е неприемливо да се говори за намеса на руското правителство.

"Кеймбридж е чудесно място за конспиративни теории, но идеите за някакви макиавелистки заговори са смехотворни", коментира той. "Идеята, че някой от нас е свързан с нещо, което има привкус на руско влияние...наистина това са приказки от сорта "червените са навсякъде" – смехотворно е."

Издателството Veruscript е основано от Глеб Чеглаков, приятел на Кент от Кеймбридж. Според Кент издръжката на списанието е грубо 50 000 паунда годишно и макар че стартово финансиране е предоставено от Veruscript, занапред то ще разчита на други източници на финансиране, за да се гарантира независимостта му.

Издателството Veruscript се управлява от компания наречена AGC Partners, базирана в Лондон.

Чеглаков казва пред "Файненшъл таймс", че компанията е основана от него и жена му с техни собствени пари. Той също така уверява, че всички научни списания, които Veruscript ще подкрепя, ще имат редакционна политика, абсолютно независима от неговата компания.

Макар Глеб Чеглаков да твърди, че е съосновател на създадената през 2012 г. фирма AGC Partners, собствеността се води изцяло на съпругата му Назик Ибраимова, която е киргизстанка. От "Файненшъл таймс" не са успели да се свържат с нея за коментар, въпреки че са се опитали да направят многократно това чрез телефона и имейла, посочени в сайта на компанията.

"Journal of Intelligence and Terrorism Studies" е първото списание на фирмата, която, по думите на Чеглаков, смята да публикува списания в различни научни области. Той не е коментирал нищо конкретно по въпроса дали компанията му има някакви връзки с руското правителство.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване