(http://www.klassa.bg/)
"Да, България" се учреди, за да "счупи системата" на корупция и бедност
“Помниш ли онези първи протести на Орлов мост, срещу Борисов бяха – на Орлов мост, с голямата реклама “Всичките ти приятели са тук“. Ето така се чувствам днес и аз. Всички важни за мен хора – в това число и родителите ми или гледат онлайн учредяването или са учредители“. Така превъзбудено разказва по телефона на своя приятелка началото на „Да, България“ около 30-годишна жена.Денят е събота. А 1234 души тъкмо са избрали за лидер на новата формация бившия правосъден министър Христо Иванов.
Жената е усмихната, по дънки и държи бадж „учредител“. “Помниш ли Антон – беше от нашия поток в университета, не съм го виждала от години, а и той е тук“, продължава тя. След още изредени състуденти и приятели, които е срещнала бърза да приключи разговора, защото кафе паузата е приключила и „ще си избираме ръководство, а това е важно“. Момичето с чевръста стъпка се отправя към залата на последния етаж в Paradise Mall и потъва в множеството.
Малко преди това бившият правосъден министър Христо Иванов е обяснил, че "Да, България" е дългосрочен проект, а целта й е промяна на политическия пейзаж у нас, а именно да "счупи системата на корупция и бедност". Той беше избран с 1234 гласа, а само един се въздържа при избора му. Против него не гласува никой. Остроумен младеж ходеше сред учредителите и разпитваше кой се е въздържал при гласуването на председател, защото искал „да стисне ръката на вътрешнопартийната опозиция“.
Учредителното събрание на новата формация започна с около час и половина закъснение в събота. Причината бе, че присъстващите делегати бяха около 1500 души, което е с три пъти повече от необходимите по закон 500, за да бъде легитимно събранието. Това очевидно изненада организаторите и залата се оказа тясна да побере всички. Част от тях останаха пред и около нея. Организационният щаб обаче веднага реагира и след кратка паника къде ще бъдат настанени всички желаещи бе намерен начин да бъдат включени в работата на конференцията. Част от учредителите останаха във фоайето на залата, но следейки на видео екран случващото се вътре можеха да вземат участие в него, а при гласуванията доброволци брояха вота им и го отчитаха.
Началото – по Брехт
Началото на учредителното събрание бе дадено от актьорът Мариан Маринов, който благодари, че хората не са "дошли организирано с автобуси". Той заяви, че наскоро е разбрал, че времето да не се политизира е свършило, макар никога да не си е представял, че ще дойде. "Не мога да очаквам някой друг да се заеме с моята България, България на моето дете", заяви Маринов, Той цитира и Бертолт Брехт, който в една своя пиеса "казва - да останеш пасивен, означава, че си с тях - с генералите". "Не искам повече да остана пасивен и енергията в тази зала, и пред нея дава, основание на всички нас да разберем, че времето на пасивност приключи", допълни Маринов.
Сред присъстващите бяха членовете на инициативния комитет, сред които Христо Иванов, юристът и преподавател по гражданско право в Софийския университет "Св. Климент Охридски" Кристиан Таков, тенисистката Мануела Малеева - тримата, които публично представяха идеите на движението през последния месец.
До тях като учредители на партията се наредиха десетки юристи, актьори, лекари, социолози, политолози, IT-специалисти, рекламисти и други.
Целите
Лидерът на партията Христо Иванов обяви, че всички те са събрани на едно място от нетърпимостта. Антикорупцията пък е това, което ще обедини и ще помогне на всички в новата партия, между които ще има много различия и спорове, стана ясно от думите на бившият правосъден министър. Той заяви, че тези които смятат, че българските граждани масово не усещат какво е корупцията - се лъжат и даде примери от телефонните измами до фалита на КТБ.
"Всеки, който каже, че може да постигне, която и да било от големите национални цели, без да се справи с корупционното завладяване на държавата, ви лъже", каза той.
Другата голяма цел, която той обяви още през декември миналата година и преповтори днес, е борбата със системната бедност.
Според програмната му реч, политическите цели на "Да България" са три: гарантиране на върховенството на закона и ефективно и достъпно правосъдие; ускоряване осезаемо темповете на развитие на страната; и целенасочена борба със системната бедност и за повишаване жизнения стандарт.
По думите на Иванов „Да, България“ се изправя срещу малка група недосегаеми и техните покровители, но разликата сега е, че "много отделни граждани и общности натрупаха реален опит в противодействието на този модел. Днес ние започваме процес по въплъщаването на този опит в една политическа сила и единна програма. Искам да осъзнаем един факт – никога до сега у нас на едно място, обединени от обща кауза и усещане за историческа неотложност, не са се събирали хора, които знаят за какво става дума и знаят как да водят война с него."
Той обясни също, че кауза на формацията ще бъде въвеждането на „характер в политиката“.
Пакт за почтеност
"Не мога да ви обещая поредното спасение, спасители имаше много", каза още Иванов. По думите му в битката, която формацията му ще поведе ще се допуснат и грешки, но гарантира, че той и хората му няма да забравят, че са български граждани, които “се борят за дома си“.
"Няма да се мисилм за по-хубави и по-умни от другите", каза той и добави, че при нужда ще се извиняват. "Ще проведем тежка война, но знакът е, че ще бъде красива".
Той призова присъстващите да сключат помежду си “пакт за почтеност“. “На първо място това означава, че всеки, който става член на движението декларира липсата на принадлежност към структурите на бившата държавна сигурност и залагаме в устава основание за отказ на прием или изключване на хора, които са въвлечени в корупционни действия", разясни Иванов.
"Днес, в деня на Свети Йоан Кръстител, няма да ви обещавам спасение. Изредиха се достатъчно спасители на България. Аз ви обещавам битка! Това ще е трудна битка. Тя няма да е джентълменска, нито спортсменска, въпреки че някои от опонентите ни минават за спортисти. Но това е битката, която трябва да поведем сега, която ще спечелим. Защото това е битката за България, такава каквато ние я мечтаем. Да, България!", завърши словото си пред делегатите Христо Иванов.
Системата да спре да произвежда тъпота
След него говори Кристиан Таков, който също обясни защо първата кауза е върховенството на закона и реформата в съдебна система.
"Не да откраднем от състоятелния и да дадем на мързеливия, както се случва. Не, това не е ляво. Това е безобразно. Затова - война с корупцията. На мен ми се ще са счупим пръстенцата на крадливия, за да дадем на отрудения. И ако това не стигне – да мислим за по-леви или по-консервативни мерки", каза Таков.
Той постави също образованието сред каузите на формацията, за да спре системата да произвежда "тъпота".
Накрая Таков отговори на онези, които биха попитали какви са политическите му убеждения:"По отношение на семейството съм консерватор. По отношение на личните свободи съм либертарианец. По отношение на културата аз съм левичар, а по отношение на морала - екстремист".
Партийни членове за първи път
Тенис легендата Мануела Малеева, която е сред учредителите на партията и започна работа по нея с Таков и Иванов още от декември месец, миналата година обясни пред журналисти, че винаги се е опитвала с гражданските си позиции да промени неща, които според нея трябва да се случат в България. След като е видяла обаче, че това става много трудно е дошла идеята да се обедини с други хора в партия.
Повечето учредители на „Да, България“ също за първи път са партийни членове. Всички те гласуваха доверие на Иванов, а той пое три ангажимента пред тях, след като бе избран за председател.
Трите обещания на лидера
Като лидер на новата партия бившият правосъден министър обясни, че това ще бъде дългосрочна игра, това била причината, по която формацията ще е сериозна демократична партия, т.е. ще се отанся сериозно към политиката.
Второто обещание бе, че партията няма да забрави каузата си. А ако й изневери, Иванов каза, че ще си тръгне, но не и преди да е сторил всичко възможно. Третият ангажимент, който пое е, че като лидер ще служи на политическото тяло и ще носи не само отговорността, но и ще се бори то да има човешко лице. “Отиваме на дълъг път и благодаря, че сме заедно", завърши бившият министър.
Събранието продължи след 15 часа с избор на други органи и на Национален съвет - представителният ръководен орган на движението. Широкото ръководство на формацията предвижда да има най-малко 50 души, но Иванов предложи всички 105 души, които са предложени за негови членове да бъдат одобрени, за да има по-широко поле за дебат между хората, които все още не се познават.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/01/07