Thalloderma Shop
01/15/17 08:43
(http://www.klassa.bg/)

Глобалната империя на една малка държава

 Катар си възвръща апетита към сделки. Само през последните два месеца най-богатата страна на глава на населението в света е инвестирала в най-големия производител на птиче месо в Турция, в руския петролен гигант Роснефт и в британската газова компания National Grid, коментира Bloomberg.

Инвестициите до голяма степен са направени през инвестиционния фонд Qatar Investment Authority (QIA)създаден през 2005 г., за да управлява неочакваната печалба от продажбата на втечнен природен газ, на който страната е най-големият износител в света.

Оттогава насам Катар е натрупала 335 млрд. долара в активи в цял свят, превръщайки държавния си фонд в 14-ия по големина в света, сочи Sovereign Wealth Fund Institute. Според данни от Bloomberg Terminal пазарната капитализация на фонда в момента в размер на 88,4 млрд. долара.

След редица сделки през предишните години трансакциите са се забавили през 2015 и 2016 г. заради срива на цените на петрола.

Предвид възстановяването на суровината от миналата година, Катар отново е обратно в играта. Ето и някои от най-големите инвестиции на страната в глобален план:

Катар

Ако решите да посетите катарската столица Доха, пътуването ви ще започне от струващото 17 млрд. долара летище Hamad International Airport.QATAR AIRWAYSкоято е финансово подкрепена от QIA, управлява летището, а това е само малка част от отпечатъка на фонда в страната.

QIA е най-големият инвеститор на катарската фондова борса с мажоритарни дялове в Qatar National Bank – най-големия кредитор в Съвета за сътрудничество на Персийския залив, и в телекома Ooredoo, който развива дейността си в 12 страни и се председателства от шейх Абдулла бин Мохаммед бин Сауд ал-Тани, което е и главен изпълнителен директор на QIA.

Европа

Европа отдавна е топ дестинация за парите на Катар, като Западна Европа е регионът е с най-голям дял инвестиции във фонда - общо 42,7%. Страната инвестира милиарди в Barclays и Credit Suisse по време на финансовата криза от 2008 г. Бившият катарски министър-председател и член на кралското семейство шейх Хамад бин Джасим бин Джабр ал-Тани инжектира 1,75 млрд. евро в Deutsche Bank през 2014 г., след като германският кредитор продаде акции, за да увеличи капитала си.

QIA е най-големият акционер в германския производител на автомобили Volkswagen и играе основна роля в придобиването за 29 млрд. долара на Xstrata от Glencore през 2012 г.

Други високопрофилни сделки включват закупуването на футболния отбор Пари Сен-Жермен от Qatar Sports Investments през 2011 г., който спечели четири титли във френската лига. Подкрепяната от катарски инвеститори Mayhoola for Investments пък купи италианския луксозен бранд Valentino от Permira Advisers през 2012 г. за около 700 млн. евро.


Източник: Bloomberg Terminal

Великобритания

Катарските инвестиции във Великобритания бяха оценени на поне 35 млрд. долара, сочат местни медии. В най-скъпите части на Лондон е възможно човек да живее, работи, пазарува и отсяда само в притежавани от Катар собствености. Водена от Катар група купи Канари Уорф в Лондон през 2015 г., разширявайки колекцията си от лондонски имоти, които включват дялове в SavoyHOTEL в Лондон, небостъргача Шард, магазина Harrods и кулата HSBC. Имотното подразделение Qatari Diar на QIA пък превръща американското посолство в Лондон в луксозен хотел.

Катарските инвестиции във Великобритания обаче не се ограничават само до недвижимите имоти. С дял от 22% QIA е най-големият акционер в J Sainsbury. През 2012 г. държавният фонд купи и 20% дял от летище Хийтроу, а Qatar Airways увеличи дела си в собственика на British Airways IAG до 20% миналата година.

Русия

Катарската сделка за Роснефт с Glencore на стойност 11 млрд. долара през декември засилва разширяващото се портфолио на страната в Русия. Катар се съгласи да купи 24,9% от летището в Санкт Петербург през юли и се ангажира с 2 млрд. долара за руския държавен инвестиционен фонд през 2014 г.

САЩ

След толкова огромни инвестиции в Европа до момента Катар сега започва да стъпва и в САЩ. QIA отвори офис в Ню Йорк през 2015 г. и представи планове за инвестиции за 35 млрд. долара в страната до 2020 г.

QIA бе четвъртият по големина инвеститор в офисно пространство в САЩ през 2016 г., най-вече в Ню Йорк и Лос Анджелис, сочи Real Capital Analytics. Фондът придоби почти 10% от собственика на Импайър Стейт Билдинг Empire State Realty Trust миналата година и си партнира с Brookfield Property Partners в проект за 8,6 млрд. долара в западен Ню Йорк.

Азия

Когато светлините светват в Хонконг, Япония, Южна Корея и Тайван, има голям шанс електричеството да се генерира от внесен газ от Катар. Макар че тези азиатски пазари, включително Китай, са купили половината изнесен втечнен природен газ на Катар през 2015 г., засега те не са успели да привлекат големи инвестиции от страната. Но това започва да се променя.

QIA проучва континента за възможни инвестиции. Директорите на фонда, казаха през 2014 г., че планират да вкарат 20 млрд. долара в Азия през следващите шест години и да разширят офисите си в Пекин и Ню Делхи.

През юни QIA се съгласи да купи сингапурската Asia Square Tower 1 от BlackRock за 2,5 млрд. долара – най-голямата офисна трансакция в Сингапур. Фондът придоби дял в оператора на магазини Lifestyle International през 2014 г. и притежава 20% от компанията за електрически комунални услуги на милиардера от Хонконг Ли Ка-шин. Страната планира още създаването на инвестиционен фонд за 10 млрд. долара с китайската Citic Group и обмисля инвестиции в глобален технологичен фонд, управляващ 100 млрд. долара и създаден от SoftBank Group и Саудитска Арабия, казаха запознати източници през октомври.

По статията работи: Виктория Тошкова

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване