Thalloderma Shop
01/23/17 08:36
(http://www.klassa.bg/)

Добре дошло възраждане

 Показателно бе, че Германия, изпитваща фобия от покачващите се цени, отчете през първата седмица на 2017 г. скок на инфлацията. След 2 години на необичайно нисък лихвен натиск инфлацията в богатия свят е напът да се върне през тази година.

Голяма част от причините са в петролните цени, които паднаха под 30 долара за барел в първите месеци на 2016 г., но неотдавна скочиха на над 50 долара. Базисната инфлация също изглежда готова да се покачи. Tова са добри новини. Новината за 2017 г. няма да е за една твърде гореща инфлация, а за добре дошло отслабване на страховете от дефлация, пише в свой анализ The Economist.

За да разберем защо, нека погледнем към трите големи двигателя на инфлацията в богатия свят: цената на вноса, натиска от капацитета върху вътрешната икономика и обществените очаквания.

Да започнем с вносната инфлация.

Преди година цените на глобалните суровини падаха поради срив на съвкупното търсене и привидно безкрайния потоп от основни суровини и стоки. Китайската икономика се препъна. Нововъзникващите пазари като цяло бяха в дупка и два от най-големите - на Бразилия и Русия, бяха затънали в рецесия.

Сега нещата изглеждат доста по-добре. Нововъзникващите пазари още имат много проблеми, но по-големите икономики постепенно се стабилизират.

След като падаха в продължение на 54 месеца, производствените цени в Китай най-после се покачват, като се увеличиха с 5,5% до декември.

Обилното предлагане от Китай, макар и още значително, намалява. Подобряващият се климат при търсенето се отразява в положителни проучвания сред мениджъри по изкупуване на продукцията в Азия и богатия свят. Видим е и във възраждането на цените на суровините. Така че богатите страни внасят малко повече от глобално произведената инфлация. Колко голямо ще е влиянието й, ще зависи от обменния курс. А в повечето богати страни валутните пазари помагат. В САЩ базисната инфлация е близо до 2%, което е целта на Фед и доларът се покачи. В Япония и в еврозоната, където базисната инфлация е по-ниска, йената и еврото отслабнаха.

Вторият фактор за голямо влияние върху инфлацията е излишният капацитет на вътрешната икономика. Равнището на инфлацията, отчитащо слабостта на трудовия пазар, често е удобна мярка. На тази основа с безработица от 4,7% американската икономика е близо до пълен капацитет. В годината до декември средните заплати нараснаха с 2,9%, най-високото ниво след 2009 г. Като се има предвид, че трендът в ръста на производителността е около 1%, то ръст на заплатите от 3% е съизмерим с ръст от 2% в разходите за труд, съответстващ на целта на Фед за инфлацията. Картината е по-мрачна в други страни от богатия свят. Трудовите пазари в еврозоната по-лесно изпадат в задръстване от този в Америка. Въпреки това икономиката на еврозоната има много по-големи луфтове. Безработицата е 9,8%.

 

Големите икономики в южната част на еврозоната, като Италия и Испания например, имат голям излишен капацитет. Така че, за да се завърне инфлацията до изискваните от Европейската централна банка нива от близо 2%, ще трябва други икономики, и по-специално германската, да генерират инфлационни равнища доста над 2%. Това не е толкова невъзможно, колкото подсказват наръчниците. Германия има ограничен трудов пазар.

Безработицата е едва 4,1%, а работната ръка намаля със застаряването на населението. След десетилетие или повече на въздържане заплатите се покачиха малко. Компенсацията за един нает германец се увеличи след 2010 г. средногодишно с 2,5% по данни на ОИСР, мозъчния тръст на богатия свят. Това е повече, отколкото в която и да е друга членка на Г-7, но все още недостатъчно, за да качи германската инфлация близо до равнищата, необходими за инфлация в еврозоната около 2 на сто. Увеличеният ръст на заплатите не доведе до по-висока инфлация на потребителските цени, отбелязва Ралф Пройсер от Bank of America Merrill Lynch. Средната основна инфлация след 2010 г. е около 1,1%. Германските фирми поеха увеличените разходи за заплати, без да вдигат цените.

В Япония, където трудовият пазар е още по-ограничен, ръстът на заплатите се затруднява да достигне дори 1 на сто. Това, че заплатите не се покачиха по-бързо, се дължи до голяма степен на третата детерминанта на инфлацията – очакванията.

Фирмите биха се почувствали по-свободни да вдигат цените, а служителите – да договарят по-големи увеличения на заплатите, ако очакват по-висока инфлация. На теория очакванията са в ръцете на централните банки. Ако могат да убедят обществеността, че имат инструментите за регулация на съвкупното търсене, тоест и на равнището на луфтовете, очакванията би трябвало да са около инфлационната цел на централните банки, която обикновено е 2% в богатите страни.

Само че очакванията се влияят и от неотдавнашните нива на инфлацията. В богатите страни тя бе под целта. Инфлационните очаквания на финансовите пазари неотдавна се повишиха, но в еврозоната са все още далеч от целта. В Япония две десетилетия на дефлация научиха фирмите и получаващите заплати да очакват доста под 2 на сто.

Ако сега съберем парчетата на пъзела, ще получим следната картина. В началото на 2017 г. основната инфлация в богатия свят вероятно ще се покачи бързо, до голяма степен благодарение на нарастващите петролни цени и на цялостния по-солиден глобален пейзаж. Фундаменталната инфлация ще нарасне по-бавно, тъй като ръстът над тренда изяжда наличните луфтове. Една експлозия на по-висока инфлация през тази година може да увеличи инфлационните очаквания и да постави основата на по-смели искания за увеличение на заплатите в Северна Европа и Япония през 2018 г.

Анализатори от JPMorgan Chase очакват по-високата инфлация да добави през 2017 г. 1% към глобалния номинален БВП, пришпорвайки възраждане на печалбите и подготвяйки почвата за възобновяване на капиталовите разходи (дори без намаляване на данъците в Америка). Сега авторите на прогнози често търсят екстремни резултати, но тази година инфлацията в богатия свят може да се окаже умерена: достатъчна да смаже колелата, но не и да обърне колата.

По статията работи: Бойчо Попов

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване