Thalloderma Shop
01/27/17 07:31

Димитров взе втория сет - 1:1 срещу Надал в полуфинала в Мелбърн

След като загуби първия сет, най-добрият български тенисист Григор Димитров успя да спечели втория и да изравни резултата в мача си срещу испанеца Рафаел Надал - полуфинал на Откритото първенство на Австралия по тенис, който е първият за годината турнир от Големия шлем. Победителят от срещата ще се изправи срещу Роджър Федерер в мача за титлата в неделя. В първия гейм на първия сет при подаване на Надал Димитров пропусна две възможности за пробив и загуби. Последва бърз сервис гейм в полза на българина, спечелен на нула. Надал отговори също с безпроблемно взет гейм при собственото си подаване, в който Димитров успя да вземе една точка. В четвъртия гейм първият сервис на българина започна влиза по-рядко и последва пробив. Надал поведе с 15:40, Димитров отговори с ас и намали разликата, но не успя да направи нищо повече – 3:1 за Надал. Това даде увереност на испанеца и то спечели подаването си на нула, като направи и два аса – 4:1. Димитров запази спокойствие, възвърна увереността на първия си сервис и взе следващия гейм на нула. Надал обаче продължи да диктува играта при свое подаване и отвърна също с гейм на нула – 5:2. Българинът нямаше проблеми в следващия гейм, въпреки че при 40:0 в негова полза прати елементарно воле на мрежата в далеч в аут. В следващата точка обаче бе точен – 3:5. В решаващия за сета гейм Димитров пое инициативата, влезе навътре в корта и успя да спечели първата точка. Последваха обаче много точни и силно подсечени сервиси на Надал, на които Димитров нямаше отговор – 40:15 и 6:3 в първия сет за испанеца. Вторият сет бе на пробивите. Димитров започна стабилно, като при свое подаване даде на противника си само една точка. Надал взе следващия гейм също без особени проблеми, въпреки че направи първата си двойна грешка при 40:15 – 1:1. Димитров смени темпото, стана по-агресивен и взе три бързи точки в третия гейм. Надал успя да върне две от тях, но българинът остана съсредоточен и спечели следващата и решаваща в гейма – 2:1. Димитров запази агресивния стил и в следващия гейм, пое инициативата и не я изпусна – пробив на нула – 3:1 за българина. В следващия гейм той успя да затвърди пробива за 4:1. Това обаче не стана лесно. Димитров поведе, но в следващите две разигравания стана прекалено предпазлив и даде възможност на Надал на вземе две точки и да поведе в гейма. Българинът обаче бързо възстанови увереността си и с три последователни точки (включително с петия си ас в мача) спечели гейма. Той потърси инициативата и агресията и в началото на следващия гейм, спечели първата точка, но последваха три силни и точни първи сервиса на Надал (два аса) и разликата в сета бе намалена – 4:2 за Димитров. Следващият гейм обаче бе пълен провал за него, след като отново първият му сервис се загуби. Димитров спаси първата точка за пробив, но не и втората, която загуби след втората си двойна грешка в рамките на гейма. Така пробивът бе върнат – 4:3. Последва срив в играта на Надал. Димитров засили ретурите си, което му даде повече шансове и накара испанеца по-често да греши. Българинът се възползва и спечели нов пробив – 5:3. Изненадващо обаче това вместо да му вдъхне увереност го разколеба и той бързо върна пробива – 5:4. Следващият гейм показа, че нервното напрежение тежи и над Надал. Димитров обаче пропусна чудесен шанс да затвори сета. Той стигна до 4 точки за пробив и за спечелване на сета, но така и не успя да вземе нито една от тях – 5:5. Въпреки неуспеха успя да запази спокойствие, да стабилизира подаването си и да сравнително безпроблемно отново да поведе в сета – 6:5. След което да стигне до още два сетбола при подаване на Надал, този път последователни. Димитров спечели още първия от тях и изравни резултата – 1:1 сета. Надал има седем победи в осем мача срещу българина, а статистиката му в полуфиналите на турнирите от Големия шлем е повече от впечатляваща - 20 победи и само три загуби, последната от които преди цели осем години. Григор Димитров стигна до финалната четворка в Мелбърн за пръв път в кариерата си и едва за втори в Големия шлем след "Уимбълдън" през 2014 г. Той обаче спечели последния си сблъсък с Надал, а от началото на годината има десет победи в десет мача. "Григор се намира в най-добрата форма в кариерата си. Спечели десет победи в десет мача, три от които срещу играчи от топ 10. Откакто работи с Дани Валверду, кариерата му отново върви нагоре. Ключът към успехите на Григор е агресивната игра", коментира Патрик Муратоглу в рубриката "Треньорът", която съпътства предаванията на "Евроспорт" от „Аустрелиан Оупън“. Според френския специалист Димитров е показал две лица от началото на турнира, но само едно от тях би го извело до победа срещу носителя на 14 титли от Големия шлем. "В третия кръг срещу Ришар Гаске Григор направи цели 48 уинъра в рамките на три сета. И показа тенис, какъвто дълго чакахме от него. Преобладаващата част от тези уинъри дойдоха от форхенд - 19. Бекхендът на Григор обаче е ударът, в който се корени промяната", допълни Муратоглу. Срещу Гаске Димитров пласира повечето си бекхенди до метър и половина от основната линия. Над две трети от тях бяха изпълнени с топ спин, а само 23% бяха сечени. "Това показва неговата агресивна нагласа в този мач", обясни французина. "В осминафиналите срещу Истомин историята беше съвсем различна. Бекхендът беше доста по-разпилян и в 64% от случаите беше подсечен. Това показва колко пасивен бе Григор и защо му се наложи да играе четири сета, за да стигне до победата." "Когато Димитров победи Надал в Пекин през октомври, само 15% от неговите бекхенди бяха сечени. При формата, която демонстрира испанецът в Мелбърн, сеченият бекхенд не е рецепта за успех срещу него", заключи Муратоглу. Матс Виландер е съгласен с французина, че Димитров трябва да бъде агресивен, за да има шанс за успех срещу Надал. "Със сечен бекхенд също можеш да бъдеш агресивен, ако свалиш топката ниско долу. Само това обаче няма да е достатъчно срещу Надал", коментира шведът в рубриката "Гейм, сет и Матс". "Григор трябва да осъзнае, че срещу Рафа трябва да използва всичко - сечен бекхенд, плосък бекхенд, разнообразен форхенд, сервис-мрежа. Той трябва да бъде непредсказуем, за да може да свали нивото на игра на Надал. Само тогава ще има шанс", допълни носителят на седем титли от Големия шлем. Според него испанецът ще опита да "смачка" българина с бруталния си форхенд, но това не е единственото му силно оръжие в тазгодишния Australian Open. "Сервира добре от началото на турнира, бекхендът му е много по-добър и играе доста по-близо до основната линия." Виландер очаква Надал да бъде много агресивен от самото начало на мача с Димитров. "В много мачове Рафа остава далеч зад основната линия и превръща двубоите в битка за оцеляване. Григор обаче е твърде добър, за да си позволиш да бъдеш пасивен срещу него." "Григор, от своя страна, трябва да бъде много разнообразен, защото ако разчита само на сила, няма никакъв шанс срещу Надал", завърши Виландер. Очаквайте подробности