Thalloderma Shop
02/02/17 06:39
(http://www.klassa.bg/)

Петльовден - тържество на мъжкото начало

 Докато в съвременния празничен календар на България 2 февруари носи анекдотична окраска, в древното българско село Еркеч (Козичино, Бургаска област) и в повечето заселени от него 58 вайковски села този ден се отбелязва особено тържествено като празник на момчето. Празникът е тържество на мъжкото начало в живота и се нарича Петльовден. Наред с доказаните от науката характерни елементи в езика, фолклора, топонимията, топографията и етнографията на Еркеч, този празник, както и съхранените и до днес автентични обичаи, са поредно доказателство за древността на това селище.
И още нещо. В Еркеч любовта към момчето, към мъжкото начало в живота е издигната в култ. Това се потвърждава от факта, че Петльовден е празник на майката, родила момче, но практически се утвърждава и прославя момчето, бъдещият мъж закрилник.
Историята на Петльовден е свързана със събирането на най-тежкия за нашия народ данък - кръвния, взимането на малки момчета. Разпитаните стари хора и легендата разказват как смела еркечанка скрива мъжкото си чедо и отказва да го даде на турците, а те се заканват, че ако не го предаде, то ще бъде заклано. Тогава тя заявява, че сама ще заколи скъпото си момче, но не ще им го даде. През нощта извежда и скрива детето си далеч извън селото, заколва в полунощ петела на прага на къщата и опръсква с кръвта му навред. Когато сутринта дошли повторно, турците останали стъписани пред постъпката на майката и спрели да събират момчета за еничари от село Еркеч.
Оттогава, та до днес този ден се отбелязва като празник на мъжката рожба, като ден на мъжкото начало на рода български. Подготовката за Петльовден започва сравнително рано. Още от есента се определя един петел за "баща", за разплод и втори за Петльовден. За тези два петела се полагат особени грижи и те са на специален усилен хранителен режим. Празникът се предхожда от основно почистване и измитане на къщата и двора. Жените се изкъпват и пременяват. В подготовката влиза направата на баница, сваряване на "цялото" - петела, направата на свещи и специална каделка, която се подарява на бабата-акушерка. Всяка млада жена, особено която се е сдобила с първа мъжка рожба, става много рано на този ден, заколва определения петел и го сварява цял, точи кори, прави зелник (еркечка баница). След това булката, заедно с мъжа си, отива да подаде на бабата, да й целуне ръка, да се поклони пред самия акт на раждане на продължител на рода и да се повеселят заедно. Хора и танци се играят както в дома, така и пред къщата на бабата до късно през нощта.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване