(http://radiomilena.com/)
Освобождението на Несебър на датата 8 февруари
Датата, която историята визира за Освобождението на Несебър от турско робство е 8 февруари 1878 г. Обявяването на акта на освобождението става без нито един изстрел след като майор Колантаевски, начело на военна формация от полуескадрон от 2-ри ескадрон на 13 Драгунски на Военния орден полк завзема града по същия начин, както и ден преди това Поморие.
Информацията за събитието се съдържа в том 75 от Сборника с материали за руско-турската война 1877-1878 на Балканския полуостров, чиято поредица започва да излиза в Санкт Петербург през 1911 г. Всъщност, става въпрос за документи, обнародвани от името на Военната комисия на Руския генерален щаб.
Предисторията
На 6 февруари 1878 „летящият отряд” на полковник Александър Лермонтов превзема Бургас. При влизането в града отрядът бил посрещнат от гражданите начело с духовенството от австрийския, италианския и гръцкия консули. В църквата бил отслужен благодарствен молебен. Австрийският консул предал на командващия Лермонтов ключовете на турските складове с провизии, които те оставили при отстъплението си към Константинопол /Цариград/
Донесението
На другия ден по нареждане на полк. Лермонтов руски ескадрони потеглят към Анхиало (Поморие) и Месемврия (Несебър).
Донесението от Лермонтов е до командването на 11 армейски корпус за освобождението на Бургас и околностите на градове, визирано на 25 януари, архивирано по-късно в Центалното управление на архивите, съдържават се в известие на държавните архиви. В режим на охрана на дежурството в Бургас на 26 януари /7 февруари/ майор Колантаевски завзема със своя полуескадрон Поморие, а на другия ден – 27 януари /8 февруари/ овладява Несебър.На разположение на Колонтаевски се придават турските складове и разположени на пристанището на града. По-късно в Несебър била разквартирувана рота от 104 Устюжки пехотен полк.
20 декември 1877 или 27 януари 1878
Очаквайки освободителите, още преди пристигането на руския отряд, местните жители обезоръжили целия турски гарнизон в града и му отнели 3 оръдия. В района върлували шайки от башибозуци и черкези, които палели и ограбвали селищата и избивали българите. Много хора от околните села били приютени и спасени в Несебър. Според книгата „Месемврия на Евксинския понт” описана в тетрадката си Маргаритис Константанидис /събрана през 1915 г./, отпечатана през 1945 г. от Георгиос А. Мегас пише,че: „Тогава много от жителите на българските села, избягвайки от клането на размирниците,се укрили в Месемврия,където получили защита и грижа от местните жители. Накрая пристигнала и руската войска,която превзела града на 20 декември 1877” .
Максим МОМЧИЛОВ
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/02/08