Thalloderma Shop
02/14/17 05:34
(http://www.klassa.bg/)

Организми оцеляват при апокалипсис

 Учени от Китай и Великобритания установиха, че морските гъби Porifera са преживели апокалипсис - девонското масово измиране, без на практика да настъпи намаляване на разнообразието от видове сред тях.

Палеонтолози в югоизточната китайска провинция Чжъцзян изследвали тънък пласт аргилити (съставени от глинени частици седиментни скали) и открили останки - меки тъкани и скелети, от над 100 вида древни морски гъби. По преценка на учените, откритите образци са преживели периода на девонското масово измиране.

Палеонтолозите са на мнение, че морските гъби са успели да оцелеят поради голямата си приспособимост към понижаването на температурите. Тези организми се чувстват много добре в бедна на кислород водна среда, а освен това девонското масово измиране предизвикало рязко увеличаване на източниците за храна за Porifera.

Девонското масово измиране преди 445 милиона години било съпроводено от 85-процентно намаляване на видовете. Като причина за него се сочат резки климатични промени глобално застудяване, последвано от внезапно затопляне, които предизвикали изменения в химическия състав на древната хидросфера и атмосфера.

Междувременно стана известно, че два щама водорасли успяха да оцелеят в условията на открития космос. Експериментът, разработен от учени от института по клетъчна терапия и имунология "Фраунхофер" в Германия, бе извършен на борда на Международната космическа станция (МКС).

В рамките на 18-годишни проучвания бе установено, че зелените водорасли Sphaerocystis от Норвегия и синьозелените Nostoc от Антарктида могат да оцелеят в екстремални условия, възпроизведени в наземни лаборатории. Учените обаче не успели да създадат модел на влиянието на открития космос с неговия вакуум и силното му йонизиращо лъчение.

Този път било решено да се извършат експерименти с криофилни (студенолюбиви) водорасли на борда на МКС. Организмите били малко обезводнени и доставени на станцията на 23 юли 2014 г., където ги поставили в специални съдове и в разстояние на 450 дни ги подложили на въздействието на космическата среда. След връщането им на Земята, всички образци водорасли, с изключение на един, успели да дадат потомство.

В бъдеще учените искат да изяснят какви механизми ползват водораслите, за да оцелеят. Това ще допринесе да се създадат нови стратегии за защита на астронавтите от лъчението по време на продължителни космически мисии.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване