(http://www.klassa.bg/)
Ходжите на Анкара шпионират в Германия
Осман Есен всеки ден разговаря с хора, които изпитват страх. Есен е председател на Сдружението за ангажирано гражданско общество в Германия – организация, която е близка до движението на Гюлен и защитава интересите на онези мюсюлмани, които са последователи на живеещия в изгнание турски проповедник.Много хора се оплакват на Есен, че ходжите в джамиите ги подслушват и шпионират, а информацията си предават директно на турското правителство. Според турския президент Реджеп Тайип Ердоган, последователите на Гюлен всъщност подкрепят една терористична организация. Както е известно, турските власти смятат, че тъкмо Гюлен е бил в дъното на опита за преврат на 15-ти и 16-ти юли 2016.
На привържениците на Гюлен им конфискуват паспортите
В резултат от доносите, обяснява Есен, привържениците на Гюлен при влизане в Турция често пъти се оказват с конфискувани паспорти и не могат повече да напуснат страната. В много случаи властите дори арестуват такива хора, а нерядко – и конфискуват имуществото им. Турските власти съумяват да санкционират дори онези последователи на Гюлен, които не смеят да се върнат в Турция, наказвайки техни роднини в страната. „Мой роднина беше уволнен от държавната си служба – без никакви аргументи и без съдебен процес”, обяснява Есен.
Фолкер Бек от партията на Зелените смята, че шпионирането срещу привърженици на Гюлен в Германия е незаконно. По жалбата му обаче, внесена още през декември 2016, все още вървят разследвания. Всичко става толкова бавно, че част от заподозрените в шпионаж вече успели да се измъкнат и да се укрият в Турция.
Вчера обаче (15.2) прокуратурата в Германия най-сетне показа зъби. Претърсени бяха жилищата на четирима ислямски проповедници и бяха иззети доказателства. Говорителка на прокуратурата каза, че иззетите документи, компютри и мобилни телефони тепърва ще бъдат анализирани. Арести засега няма. Води се разследване срещу четирима души, които събирали информация за привърженици на Гюлен и я предавали на турското Генерално консулство в Кьолн. Прокуратурата допуска, че става дума за деянието „тайна агентурна дейност”, наказуемо по чл. 99 от Наказателния кодекс.
Хората на „Дианет” в Германия
Според контраразузнаването само в провинция Северен Рейн-Вестфалия 13 ходжи са докладвали в Анкара за привърженици на движението Гюлен. На турската религиозна служба „Дианет” са били предадени имената на 33 лица и 11 образователни институции в Германия, които явно са били подлагани на незаконно наблюдение.
Могъщата организация „Дитиб”, която в Германия се застъпва за правата на мюсюлманите и отговаря за стотици джамии и за ходжите в тях, официално отрича каквото и да било участие в шпионската дейност срещу привърженици на Гюлен. Но „Дитиб” е пряко свързана с „Дианет”, а заподозрените ходжи са под шапката на „Дитиб”. В своите джамии в Германия „Дитиб” обединява близо 900 ходжи, които обаче са турски държавни служители. Германската общественост многократно е критикувала факта, че ходжите в германски джамии всъщност се подбират и заплащат от Анкара.
- Автор Йенс Еберл
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/02/17