Thalloderma Shop
02/20/17 05:49
(http://www.klassa.bg/)

В НАТО изглежда не вярват на НАТО

 Българите предпочитат в случай на въоръжен конфликт да ги защитава руската армия, а не някой от съюзниците в НАТО. Това твърди ново проучване на базираната в Швейцария мрежа от маркетингови и социологически агенции WIN/Gallup International, цитирано от Блумбърг.
Агенцията разказва, че проучването в 66 държави е разпространено преди най-авторитетния форум за сигурност в света - Мюнхенската конференция от 17 до 19 февруари. Изглежда, с него се очертават размествания в съюзите след края на студената война, които са подложени на нов натиск и проверка от избирането на Доналд Тръмп за президент.
"На кого ще се обадиш? За гражданите на четири държави от НАТО, запитани коя военна сила биха искали да се сражава на тяхна страна, ако бъдат атакувани, отговорът е прост - Русия", пише агенцията.
Четирите държави от НАТО, в които отговорите са изненадващи, са България, Словения, Гърция и Кипър.
Въпреки тези данни, САЩ остават най-предпочитаният военен партньор в световен мащаб в случай на несигурност. Любопитно е още, че жителите на Русия избират Китай за военен съюзник, а китайците - Русия.
"Не е изненадващо, че Русия и Китай се избират един друг, но е ново", отчита пред Блумбърг Кънчо Стойчев, вицепрезидент на WIN/Gallup International. По думите му това показва нещо много важно - "че политиката на САЩ в последните 20 години тласка Русия в обятията на Китай, което е малко странно, защото Русия определено е част от Европа“.
Стойчев коментира и данните за четирите натовски държави, сред които и България, които предпочитат Русия при военен конфликт.
"България и Гърция например смятат, че най-голямата заплаха за тях идва от Турция. Макар Турция също е член на НАТО и теоретично да е съюзник, нейното нахлуване в Северен Кипър през 1974 г. е показало, че тези страни не могат да разчитат на НАТО да ги защити, поради което те гледат към Русия", отбелязва социологът.
Джеймс Дейвис от Университета "Сен Гален" в Швейцария вижда в цифрите и друга закономерност. Според него данните от проучването са илюстрация за разделението между православни страни като Гърция и България и западните християни. Но на фона на това трябва да се отбележи, че Словения, която е доминиращо католическа, с малка преднина избира Русия, а Румъния, където най-голямата група са православни християни, избира САЩ.
Допитването на WIN/Gallup International е проведено сред около 1000 души във всяка страна в периода октомври-декември 2016 година.
Сдружението WIN/Gallup International е различно от американската социологическа компания Gallup Inc., основана през 1935 г., и обединява десетки фирми с различни имена. Затова проучването за нагласите за сигурността е правено в България от Gallup International, в Турция - от BAREM Marketing Research and Consultancy, в Словения - от Mediana, а в Гърция - от Alternative Research Solutions.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване