Thalloderma Shop
02/28/17 05:42
(http://www.klassa.bg/)

Приложение контролира мобилното сърфиране на деца

 

Родителите получават списък какво са отваряли хлапетата

Мобилно приложение пази телефона на любопитните хлапета, така че да не могат да достигнат до сайтове в мрежата, които са с порнографско съдържание или насилие. С програмите родителите могат да зададат точни часове, в които децата да ползват GSM-a. Освен това с него могат да се ограничават кои номера могат да звънят. С него могат
да се блокират и неподходящи приложения
които майките мислят, че не са подходящи за детето. „Детето трябва да знае, че на устройството му има инсталирана програма на устройството. Родителите трябва да проведат разговор с него, в който да бъдат обяснени причините, поради които програмата е необходима”, обясни Георги Апостолов, координатор на Центъра за безопасен интернет.
Освен това има и редици програми, които могат да се инсталират на компютъра за защита. Те средство за предпазване на децата от рисковете и опасностите, на които те могат да се натъкнат в интернет и с които все още не са достатъчно зрели да се справят. Така родителите имат информация за всеки сайт, в който влиза детето им, и могат да го поставят в списъка на блокираните адреси. Справката се пази няколко дни. Майката и таткото могат да определят
в кои часове интернет достъпът
да е блокиран
Има възможност да се добавят още сайтове към списъка на забранените страници, както и още думи към речника, както и да се деблокират други. „Тези програми са препоръчителни за деца между 9-10 години и позволяват на родителите не само да са наясно какво правят децата им в интернет, но и дават поводи да се разговаря за рисковете и опасностите, с които детето може да се сблъска в мрежата”, обясняват още експертите.
Освен с програма родителите могат да контролират сърфирането в нета и чрез настройки на търсачките. През гугъл може да блокирате показването на неподходящи или изображения с явен сексуален характер.
Експертите съветват да говорим с децата и за чатовете през онлайн игрите. „Трябва да им обясните да не изпращат лична информация и данни. Ако някой се държи грубо или използва нецензурен език, да се докладва”, обясни още Апостолов. Друг негов съвет е родителите да слагат най-близка до реалната възраст на децата, когато им създават профил във фейсбук, защото страниците на  непълнолетни имат допълнителни защити. „70% от децата между 9-12 години използват социални мрежи, въпреки че те са разрешени от 13 нагоре. Това става обикновено с помощта на родител, който създава профила му”, съобщи още Апостолов.

 

Как да се предпазим от онлайн тормоз


• Проверете си настройките на профила - в никакъв случай да не е "публичен", а да може да се вижда само от приятели.
• Изберете настройката за лични съобщения само от списъка с приятели.
• Премахнете от информацията в профила адреса си, училището, телефона, имейла и скайпа.
• Не поствайте хаштаговете, които се асоциират със "синия кит" - така привличате вниманието на хора, които могат да започнат онлайн тормоз срещу вас.
• Не приемайте покани за приятелство и не отговаряйте на никакви съобщения и постове от непознати.
• Ако някой се опита да ви тормози, използвайте функцията за блокиране и докладване на съответния профил.
• Ако срещу вас се отправят заплахи, докладвайте на Горещата линия или на консултантите на Центъра за безопасен интернет www.safenet.bg

 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване