(http://www.klassa.bg/)
БАБХ започва проверки на качеството на вносните храни
Българската агенция по храните ( БАБХ ) ще направи изследване на вносните продукти, които се продават в търговските вериги у нас. Това стана ясно на заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство в Брюксел в началото на тази седмица. Там страната ни се присъедини към Чехия, Словакия, Унгария и Полша, които протестират срещу производството на храни с по-ниско качество за техните граждани от западноевропейски мултинационални компании.Законът не ограничава съставките на даден продукт, стига те да са изписани на етикета, коментира д-р Камен Николов от агенцията по храните. Ако обаче има разминаване между това, което е обявено на етикета, и това, което съдържа продуктът, тогава вече говорим за нарушение и трябва да бъдат налагани санкции, категоричен е Николов.
Според него мултинационалните компании произвеждат по-евтини стоки за пазара в Източна Европа в сравнение с тези в Западна Европа заради по-ниската ни платежоспособност. Противодействието на това явление е информиран избор и въвеждане на стандарти за всички основни храни у нас, обясниха от БАБХ.
„Пускането на общия пазар на продукти с една и съща марка от един и същи производител, но с различно качество, е недопустимо", заяви министърът на земеделието и храните проф. д-р Христо Бозуков по време на заседанието в Брюксел.
Бозуков е категоричен, че хранителните продукти, предлагани на Единния европейски пазар, трябва да отговарят на идентични стандарти за качество и безопасност, съобщиха от МЗХ.
Влагането на по-евтини суровини и различна пропорция на използваните съставки и едновременно с това предлагането на произведените храни на цени като на висококачествените продукти е явна злоупотреба с доверието на потребителите към дадена търговска марка, заяви още министър Бозуков. Той допълни, че е нежелателно да има двойствен стандарт спрямо граждани на ЕС.
Според министъра на земеделието ефикасен метод за решаване на този проблем ще бъде установяването на един унифициран контролен механизъм на европейско ниво, гарантиращ коректната търговия на храни с качество, характерно за дадена марка или стандарт.
Потребителите да гледат баркода, за да разберат точно в коя държава е произведен даден продукт. Това посъветва пък шефът на Асоциация „Активни потребители” Богомил Николов по повод на словашкото изследване, което доказва, че мултинационалните компании използват различни рецепти за храните, предназначени за пазарите в Източна и Западна Европа.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/03/08