(http://www.klassa.bg/)
Главният преговарящ на ЕС по Brexit представи приоритетите на съюза по сделката
Главният преговарящ от страна на Европейския съюз по излизането на Великобритания от блока представи в сряда условията и приоритетите на ЕС в разговорите, подчертавайки нуждата от ранни споразумения по правата на гражданите, финансовите средства и границите, съобщава Ройтерс.Пред Комисията на регионите в Европейския парламент Мишел Барние заяви, че ключът към постигането на сделка в рамките на двете години, предвиждани от закона на ЕС, е договарянето на въпросите в правилния ред. Той каза, че сценарият, при който сделка не е постигната преди 29 март 2019 г., не се харесва на ЕС.
Барние заяви, че първото условие за успех е единството на 27-те страни, оставащи в ЕС, и прозрачността на преговорите. Второто условие е да се премахне несигурността около бъдещето на британците в ЕС и на европейските граждани във Великобритания – общо 4,5 млн. души.
„Гарантирането на техните права като европейски граждани в дългосрочен план ще бъде наш абсолютен приоритет още от началото на преговорите“, заяви той в изказването си.
Той отбеляза, че това означава договаряне на правата за пребиваване, достъп до пазара на труда, права в сферата на пенсионното или социалното осигуряване и достъп до образование.
„Ще отнеме време, със сигурност няколко месеца. Трябва сериозно да поработим от правна гледна точка с Великобритания“, каза той. „Можем и трябва да договорим – възможно най-рано – принципите на приемственост, реципрочност и недопускане на дискриминация, за да не оставяме тези граждани в състояние на несигурност“.
Разговорите би трябвало бързо да премахнат всички съмнения около финансирането на програми от европейския бюджет, каза още той.
Барние отбеляза в това число Европейския социален фонд за безработните на стойност 90 млрд. евро, Европейския фонд за регионално развитие за 200 млрд. евро, схемата на ЕС за инвестиции на стойност 315 млрд. евро и програмата за проучвания и развитие на стойност 80 млрд. евро – общо 685 млрд. евро.
Той заяви, че всички тези програми са били одобрени заедно с Великобритания, финансирани са заедно и предоставят ползи за всички, затова Лондон трябва да уреди своята част от сметките.
„Няма да искаме от британците да платят и едно евро за нещо, за което не са се договорили като страна членка“, заяви Берние. „По същия начин 27-те страни ще уважат своите ангажименти по отношение на Великобритания, нейните граждани, компании и региони. Това е взаимно отговорен начин за действие“.
Преговорите трябва и бързо да разсеят всяка несигурност по отношение на външните граници на ЕС, след като Лондон напусне блока, особено по сухоземната граница между Ирландия и Великобритания.
„Ще бъдем особено внимателни в тези преговори по отношение на последствията от решението на Великобритания за излизане от митническия съюз и за всяко нещо, което може по един или друг начин да отслаби диалога и мира“, каза Барние.
Той допълни, че ЕС споделя амбицията на британския министър-председател Тереза Мей да достигне до „дръзко и амбициозно споразумение за свободна търговия“, с което да се заменят сегашните отношения, но отбеляза, че условията ще бъдат по-малко благоприятни от тези, които управляват британската търговия с ЕС в момента.
Търговското споразумение ще трябва да вземе предвид още стандартите за социална, фискална, природна и потребителска защита на ЕС и да бъде ратифицирано от всички парламенти на съюза, каза още той.
Барние повтори мантрата на ЕС, че търговска сделка с Великобритания няма да означава свободен избор между сегашните привилегии и задължения на Великобритания и че подобна сделка може да случи само след споразумение по условията на развода.
„Колкото по-скоро постигнем сделка за методично отделяне, толкова по-скоро ще можем да се подготвим за бъдещите отношения“, каза той, добавяйки, че оставянето на трудни въпроси по раздялата за последния момент може да завършат с неуспех.
Той заяви, че ЕС се надява да продължи сътрудничеството си с Великобритания в сферата на проучванията и развитието, защитата на околната среда, борбата с тероризма и престъпността и в отбраната.
Според Барние междинно споразумение, което ще регулира период между развода и новото, пълно търговско споразумение, може да се окаже необходимо, но подобен преходен период ще трябва да бъде ограничен във времето.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/03/23