(http://www.klassa.bg/)
Краят на стария киносалон или как киното влезе в мола
„От всички изкуства днес за нас най-важно е киното“ – съветва В. И. Ленин – главен идеолог на съветския комунизъм. Следвайки неговата идея – у нас са изградени стотици държавни киносалони.В средата на 60-те години, например, преди изригването на телеманията, България вече заема второ, а дълго време трето и четвърто място в света по посещаемост на кината пропорционално на населението. Осем милиона купуват 126 милиона билети на кинопредставления и със своите 16 посещения годишно застават непосредствено след рекордьорите в Съветския съюз. Кинотеатрите от 213 нарастват на 3700. Страната е напълно кинефицирана.
След 1990 г. кината поетапно затварят врати. Голяма част от сградите им са превърнати в търговски обекти, а други пустеят. През последните години, киното намери своя нов дом – в мола.
Днес 1/5 от областните градове в България са без кино. Сред тях са Кърджали, Кюстендил, Разград и Монтана. Повечето киносалони са превърнати в базари, бинго зали, офиси, банки, заведения.
С масовото раздържавяване на кината през 90-те години търговците навлязоха в храма на седмото изкуство. Днес повечето от тях са базари, бинго зали, банки, заведения. За някои от сградите, които са и паметници на културата, това се оказва и единственият шанс за оцеляване, но вече в друго измерение – на комерса. Онези, които не са обсебени от трескав алъш-вериш, са оставени безнадеждно да се рушат.
През 80-те години в Шумен е имало седем киносалона и едно лятно кино. Най-голямото е било „Херсон“ с впечатляващите 800 места. Шуменци отскоро си имат храм на седмото изкуство, но преди време ходеха на кино във варненските молове.
Четири киносалона и две летни кина работеха във Видин до 1991 г. Най-голямото и най-добре оборудвано кино „Дружба“ в средата на 90-те години беше приватизирано от РМД и група физически лица. Веднага след това РМД-то отдаде прилежащите помещения под наем за магазини. Днес киното на Видин се помещава в местния мол.
Откакто Плевен има мол има и кино. Старите кина до едно хлопнаха кепенци преди години. Преди промените в Плевен работеха четири кина, собственост на „Кинефикация“. След ликвидацията на социалистическата верига за киноразпространение през 90-те години бяха регистрирани две дружества близнаци „Плевенфилм“, всяко от което претендираше да наследи активите на държавното предприятие. По-късно стана ясно, че голямата борба е за богатия пай от продажбата и отдаването под наем на недвижимите имот. Съдебните дела доведоха до ликвидацията на едно от дружествата. Сградата на кино „Москва“ в центъра на града работи като кафене. Кино „Смирненски“ беше върнато на бившите собственици, които впоследствие го продадоха на „Главболгарстрой“ и сега на на мястото й се строи модерен бизнес център. Голямото кино „Освобождение“ бе превърнато в бинго зала.
Преди 1989 г. в Пазарджик имаше три кина. Удовлетворени реституционни претенции към бившите киносалони ОФ и „Устрем“ ги превърнаха още през 2000 г. съответно в бинго зала и денс клуб „Ларго“. Бившето кино „Млада гвардия“, а впоследствие кино „Култура“, беше приватизирано от „Мултиплекс Пазарджик“ ООД, но в него не се развиваше кинодейност. Така доста години живеещите в Пазарджик пътуваха до Пловдив, за да гледат прожекции. От известно време насам любителите на филмовото изкуство имат кино с два салона.
От 25 години в кината „Добрич“ и „Родина“ в добруджанския град Добрич не са прожектирани филми. Старите киносалони в центъра на града, всеки с по две зали, отдавна са превърнати в търговски сгради. Вместо билети в „Добрич“ се продава бяла техника. Сградата на „Родина“ е обособена на магазинчета и офиси. През 1998 г. в града отваря врати т.нар. кино-клуб „Икар“. То разполага с две кинозали с капацитет 80 и 25 места, кафе и клубна зона. От 4 години има и 3D прожекции.
Във Враца се чувстват късметлии. След 10-годишна пауза старото кино „Метропол“ има нов живот. За да се случи това обаче, местните се вдигнали на бунт. А усетили липсата на кино, след като изгледали гостуващата прожекция „Живи легенди“ на Ники Илиев.
В Благоевград положението не е по-розово. Единственото кино, което работи в 70-хилядния студентски град, е CINEMAX. От 20 години то върти лентите в някогашната зала на Дома на профсъюзите. Разполага с около 500 места и заместило затвореното след 10 ноември 1989 г. кино “Никола Калъпчиев”. Двата салона на старото кино са претърпели няколко трансформации. Големият е бил бинго зала, която сега е офис на мобилен оператор и хипермаркет. Някогашният малък салон пък е казино.
На пъпа на Пловдив бившето кино „Балкан“ бе превърнато в бинго зала, а кино „Христо Ботев“, намиращо се в сграда от 1894 г., стана луксозния център „Екселсиор“. Други две кина станаха дискотеки – „Тракия“ и „Въстаник“. Тук-там просветват и положителни примери: Пловдив например ще реновира най-голямото си кино от времето на соца „Комсомол“, после „Космос“ , но дали това щеше да се случи, ако Градът на тепетата не бе избран за европейска столица на културата?
В София от съществувалите до промените от 1989 г. трийсетина киносалона днес съхранилите се в това си качество се броят на пръстите на едната ръка: „Одеон“ (бивше филмотечно кино „Дружба“) „Влайкова“, Дом на киното (бивше „Севастопол“). На културата служат май само 3 от помещенията, ползвани някога за филмови прожекции: в старото кино „Левски“ сега гостуват театрални спектакли под лъскавата шапка на Сити Марк Арт Център, а някогашните „Млада гвардия“ и „Витоша“ са книжарници.
Елегантното навремето кино „Сердика“ бе разрушено миналата година, за да отвори място за елитен хотел,„Изток“ и „Култура“ се превърнаха в магазини на големи хранителни вериги, на мястото на кино „Славейков“ се похапват картофки и бургери, „Димитър Благоев“, поживяло и като „Европа Палас“, стои заключено, отсреща „Москва“ е базар.
Известните в миналото „Аура“, „Иван Вазов“, „Георги Димитров“, „Македония“, „Красно село“ приютяват фолкклубове, казина, дрехи втора употреба или просто… руини. Емблематичното лятно кино „Мир“ пък е платен паркинг. Останалото са мултиплекси. Излишно е да споменаваме, че и тук модерните кина са в моловете, както и в модерните кино комплекси „Арена“.
В Русе от предишните осем зимни и едно лятно кино в момента не работи нито едно. На мястото на някогашното лятно кино „Аврора“ сега се издигат кооперации с жилища и офиси. В бинго зала е превърнато друго старо русенско кино – „Одеон“. Киното в Дома на културата също не функционира, а шивашки компании ползват някогашното „Здравец“. Е, вече и русенци си имат мол, в който могат да се гледат актуалните филмови заглавия.
Така е от години и във Велико Търново. Там киното от 10 години е в мола. Големият кино комплекс „Полтава“ със 720-те си места отдавна е отишъл на кино. В бинго зала и впоследствие в търговски център е превърнато и друго популярно местно кино – в читалище „Искра“.
В Бургас всички стари кина са станали казина и магазини, но в града има киносалон в мола.
Всички стари кина в Бургас например вече са превърнати в казина, бинго зали, търговски центрове и заведения за бързо хранене. Така например централните кина „Септември“ и „Родина“ станаха търговско-развлекателни центрове. Лятното кино в града беше превърнато в сгради с офиси и ресторанти. От 2012 г. в сградата на Драматичен театър „Адриана Будевска” бе направено общинско кино, носещо същото име. То няма редовни прожекции и публика, а се провеждат фестивали като „София филм фест на брега“, филмовият фестивал MENAR и др. В останалото време там се играят камерни театрални постановки. Все пак бургазлии имат мол, където могат да гледат актуалните филми.
Така, ако перифразираме поговорката Овцете изядоха хората се стига до Мултиплексите изядоха стария киносалон. Не че някой тъжи за тесните и скърцащи седалки в овехтялата и прашна зала. Това е всъщност изражение на една глобална тенденция, променила начина на гледане на филми в Европа.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/03/25