(http://www.klassa.bg/)
Полската GTC стъпва и на пазара на офис площи в София
Преструктурирането на полската инвестиционна компания Globe Trade Center (GTC) изглежда окончателно приключи. След като през 2015 г. групата се освободи от повечето от неликвидните си активи, през 2016 г. се развива много по-уверено. Толкова, че стартира нови проекти, включително и в България, вижда се от годишния ѝ финансов отчет за 2016 г.Компанията притежава два търговски центъра у нас – Галерия Стара Загора и Галерия Бургас. Този път обаче GTC стъпва на пазара на офиси. През миналата година инвестиционната група е придобила парцел в столичния квартал „Младост IV” в близост до Бизнес парка за над 11,7 млн. лева. През тази година се планира да започне строителството и на офис сграда върху терена – Адванс Бизнес Център.
GTC е учредила и дружество Адванс Бизнес Център ЕАД с 50 хил. лева капитал, което да управлява инвестицията. Сградата ще е клас А, на 11 етажа и с отдаваема площ от около 14 хил. кв.м и над 400 подземни и надземни паркоместа.
Компанията е привлечена от пазара на офиси в София заради бързите темпове на усвояване на офис площите. В отчета ѝ се посочва, че усвояването за периода януари-септември 2016 г. се увеличава с 9% до почти 105 хил. кв.м на фона на продължаващата експанзия на фирмите от аутсорсинг индустрията и ИТ сектора. Компанията подчертава, че наемите остават стабилни на ниво от 13 евро на кв.м, а делът на незаетите площи през третото тримесечие на миналата година в 15-те водещи офис проекта на пазара е под 3%.
Българските молове подобряват позициите си
За първи път GTC групира активите си според пазарите, на които оперират, а не представя резултатите им поотделно. Двата мола на компанията у нас са групирани с активите ѝ във второстепенните градове в Хърватия и Румъния, заради което не може да се прецени как се представят търговските центрове в Стара Загора и Бургас спрямо миналата година.
Заетостта и на двата мола обаче остава стабилна – средно 97%, при средна заетост на всички активи на компанията от 94%, а на търговските площи – от 95%. Балансовата им стойност също се увеличава за една година – от 54,9 млн. евро до 57,2 млн. евро, като възлиза на 5% от общата балансова стойност на активите на групата.
От отчета се вижда и че двата търговски центъра генерират 10% от приходите от всички активи и заемат 41% от портфейла на компанията от търговски имоти.
Средният договор за наем, сключен с търговците в двата мола, е за 5,2 години, средният наем е 10,5 евро на кв.м, а постигнатата доходност за инвеститора е 8,6%, отчита още компанията.
Инвестиционният пазар на имоти в България – очакванията са големи
Според GTC инвестиционният интерес към пазара на офиси в България се увеличава значително заради стабилните фундаменти на пазара. Фокусът е върху качествените, доходоносни активи. Доходността остава под натиск и вече се движи около 8 на сто, посочва компанията.
GTC посочва, че сред активните международни фондове, които в момента проучват българския пазар, са Kildare, Griffin Capital, PIMCO, New Europe Property Investments (NEPI), които вече придобиха The Mall на „Цариградско шосе“ в София, и Reef Investment.
За пазара на търговски площи компанията подчертава, че конкретно в София няма нови проекти, но пък се засилва активността във второстепенните градове на България. Продължават и ремонтни дейности по вече съществуващи проекти, които се конкурират за разширяващите дейността си търговски вериги.
Нови проекти
GTC вече активно строи пет нови проекта – офис сграда и мол в Белград, офис и мол във Варшава, офис в Будапеща.
В процес на подготовка на още шест проекта, чието строителство се планира да започне през тази година – Адванс Бизнес център в София, още две офис сгради в Белград, по една във Варшава и в Загреб и един мол във Варшава.
По-добри резултати
През 2016 г. GTC увеличава печалбата си след данъци 3,6 пъти спрямо 2015 г. - до 160 млн. евро от 44 млн. евро, показват още данните от отчета. Печалбата на акция нараства със 183% до 0,34 евро от 0,12 евро през 2015 г.
Компанията е преодоляла и периода на резките обезценки, като през миналата година прави положителна преоценка в размер на 85 млн. евро. Основна подкрепа оказват проектите в процес на строителство, но има и малка преоценка и на генериращите доходност активи в размер на 3 млн. евро.
През 2016 г. групата е придобила генериращи доход активи за 140 млн. евро и терени за строителство за 22 млн. евро. За сравнение, през 2015 г. придобиванията бяха за 53 млн. евро. Инвестициите в проектите в процес на строителство се оценяват на 93 млн. евро спрямо 34 млн. евро през 2015 г.
Общата стойност на активите на компанията се увеличава с 23% за една година до 1,624 млрд. евро. Стойността на портфейла ѝ от генериращи доход активи се увеличава с 20% до 1,261 млрд. евро.
По статията работиха: автор Миглена Иванова, редактор Десислава Попова
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/03/28