(http://www.clubz.bg/)
"Наследник съм на Багряна и Шапкарев, страхливи политици цапат имена"
"Аз държа да се знае, че нямам негативни емоции към никого, но съм наследник на такива български родове – пра-правнук съм на Кузман Шапкарев, правнук към на Елисавета Багряна и винаги съм се стараел да защитавам тяхното име и да градя своето. И от тази гледна точка няма да допусна да бъда използван по такъв начин и тези имена да бъдат цапани от страхливи политици, които нямат силата и доблестта да си понесат политическата отговорност за собствените си провали."
Това заяви пред Клуб Z уволненият шеф на дирекция "Съвет по законодателството" в Министерството на правосъдието Любомир Талев. Министър Мария Павлова го острани заради публикувания за обществено обсъждане проктозакон, който уж е за българското гражданство, но през него се предлагат промени в изборните правила - в това число и уседналост за всички - тоест забрана за вот в чужбина. Талев заяви, че лично президентът Румен Радев на среща в понеделник е настоял пред екип от министерството за въпросната уседналост. С аргумент - иначе ДОСТ ще влязат в парламента на следващите избори.
Откъде тръгна историята
Преди ден гръмна скандал, че правосъдният екип в служебния кабинет предлага законови промени, които забраняват на българите зад граница да гласуват чрез въвеждане на изискване право на вот да имат само избиратели, които са живели на територията на България поне 3 месеца преди изборите. Сред предложенията има и други "странни" идеи - например главният прокурор да иска от ЦИК заличаване на регистрация на партия за избори, ако наруши разпоредбата за агитация на чужд език. Промени се предлагат и в закона за политическите партии, и в този за вероизповеданията.
На въпрос "Защо министър Павлова твърди, че този законопроект не е съгласуван с нея?", уволненият служител разясни:
"Не мога да ви кажа защо, при положение, че цялата преписка в рамките на деня, след като беше оформена според указанията на президента, заедно с оценка на въздействието, както изисква законът и процедурата за всеки законопроект, аз лично слязох в кабинета й да я докладвам. Там беше министър Павлова и част от политическия кабинет, както и зам.-министър Митрова. След това преписката тръгна с подписа на зам.-министър Митрова."
По думите му проф. Друмева и нейни съветници са авторите на тектовете, а всички предложения в законопроекта са дошли от "Дондуков" 2 в правосъдното ведомство.
В средата на деня мобилният телефон на Талев е бил спрян, каза самият той във фейсбук. И се обърна към колегите си: "В 21-и век сме, не можеге да спрете информацията и комуникацията. Поне да спрем да се излагаме по някое време".
Проф. Друмева: Консултирах, но думата има парламентът
Сeкретарят на президента Румен Радев по правните въпроси проф. Емилия Друмева по-рано през деня потвърди пред Клуб Z първото по време появило се обвинение - че тя е автор на проекта. Тя призна, че е "консултирала" проектозакона за българското гражданство, пуснат за обсъждане и спрян от правосъдното министерство, в който се предвиждаше и ремонт на изборните правила.
"Да, консултирала съм, това работя от 40 години, консултирала съм законодателна техника. Но това откъде е дошъл проекта - не мога да ви кажа. Идват най-различни текстове, версии, етапи от различни страни. Откакто съм тук, в президентската администрация, това сигурно е 60-ият проект, който консултирам", каза проф. Друмева на въпрос откъде е дошъм самият законопроект и тя ли е негов автор, както твърди Талев.
По темата редно ли е да се прави опит служебно правителство да предлага такъв тип промени - в изборното законодателство, при това през преходни и заключителни разпоредни на друг закон, юристката обясни, че това е практика, която не е за похвала, но се използва, съществува и понякога прави законодателният процес по-динамичен. Проф. Друмева обясни:
"В нашето законодателство няма т.нар. делегирано законодателство - тоест Министерският съвет няма право да приема постановления със силата на закон. Това го е имало в Търновската конституция - правителството приема акт със сила на закон, а след това Народното събрание го дебатира и одобрява. В Европа има такава практика в страни като Италия, Испания, Португалия, Румъния. У нас такова нещо няма. Но от 27 години, откогато е действащата конституция и според Закона за нормативните актове има възможност и практика с преходни и заключителни разпоредби в един законопроект да се променя друг под предтекст, че имат връзка."
Попитана дали тя самата подкрепа въвеждането на тотална уседналост за гласуване - тоест право на глас на национални избори да имат само избиратели, които са живели в България определен срок преди вота, тя припомни, че има решение на Конституционния съд от 2011 г., когато уседналостта за местен вот не "падна", че темата не е от вчера, а и има практика на Венецианската комисия по въпроса. Но у нас тези неща се решават на ниво правене на политика и от Народното събрание.
По темата първи още вчера с възмущение от предложенията реагираха от "Нова република" и "Да, България". За разлика от "Обединени патриоти" харесаха предложените поправки.
Днес от ГЕРБ поискаха оттегляне, а остра критика проктът получи и от БСП.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/04/05