Thalloderma Shop
04/06/17 19:22
(http://www.klassa.bg/)

Калоян Паргов: Очаквам ВАС да върне цената от 1 лев на билета за градски транспорт в София

 ГЕРБ държат проблемите в Столична община „на трупчета“, вместо да ги решават, категоричен е лидерът на столичните социалисти. Референдумът е демократично право на гражданите и е време да им позволим да го упражнят в район „Младост“, коментира Калоян Паргов.

Калоян Паргов е лидер на столичните социалисти, член е на Изпълнителното бюро на БСП и председател на групата на БСП Лява България в Столичния общински съвет. Заместник-председател е на Комисията по финанси и бюджет и на Транспортна комисия. След паузата в работата на общинарите заради кампанията за предсрочните парламентарни избори на дневен ред в София в момента са спорът дали да бъде допуснат или не, референдумът в район „Младост“,  ремонтът на ул. „Граф Игнатиев“ и бъдещето на книжния пазар на площад „Славейков“, както и очакваното решение на ВАС за законността на увеличението с 60% на цената на единичния билет за градски транспорт. По тези теми Калоян Паргов говори в интервю за “Гласове“
 
 
 
- Г-н Паргов, има ли ефект за Столична община от приетата през миналата година наредба, с която беше увеличена цената на единичния билет за градски транспорт с 60%?
 
 
 
- До този момент все още не е ясно какъв е ефектът от тази наредба. Март е месецът, в който всяка година се правят балансовите отчети на търговските дружества, включително и на общинските. Затова сега очакваме с голям интерес да видим какво ще покажат тези отчети.
 
 
 
Надявам се, че отчетите на Центъра за градска мобилност ще бъдат публични и гражданите ще имат възможност да видят ефекта от миналогодишното решение на управляващите в Столична община да увеличат цената на билета за градски транспорт с 60%.
 
 
 
- Мислите ли, че борбата с гратисчиите е успешна след повишаването на цената на билета през миналата година?
 
 
 
- Гратисът е въпрос на контрол, а не на цена на билета. Гратисчии е имало винаги, независимо каква е цената на билета. Дори ми се струва, че при цена от 1,60 те са се увеличили. Ще видим в отчетите дали твърденията на управляващите в Столична община, че по-високата цена на единичния билет ще мотивира гражданите да ползват абонаментни карти и така ще бъде намален гратисът, са верни.
 
 
 
Аз мисля, че психологията на гратисчията е малко по-различна и с подобни пожелания няма как да се справим с този проблем. Единственият шанс за това е строгият контрол.
 
 
 
- Граждани заведоха дело срещу Столична община за увеличението на цената на билета с 60% и Административният съд в София отмени наредбата. Сега предстои и ВАС да се произнесе, след като Столична община обжалва...
 
 
 
- След продължителното разглеждане на жалбите на гражданите, Административният съд постанови, че предложението за повишаване на цената на единичния билет за градски транспорт е необосновано и отмени наредбата.
 
 
 
Управляващите в СО от ГЕРБ решиха да обжалват. С колегите от групата на БСП Лява България в СОС бяхме категорично против това обжалване. По време на сесията, на която обсъждахме този въпрос, ние отстоявахме позицията, че трябва да се вслушаме в гласа на гражданите. От ГЕРБ не се съобразиха с нашите призиви и подадоха жалба във ВАС. Сега чакаме решението. Аз съм убеден, че аргументите, с които гражданите атакуват тази наредба в съда, са справедливи и основателни.
 
 
 
- Какво следва, ако ВАС потвърди решението на по-ниската инстанция?
 
 
 
- В рамките на следващите месец-два Столичният общински съвет трябва да приеме нова наредба, в която да бъдат изпълнени всички предписания от съда. И най-вече, ще трябва да върнем старата цена на единичния билет за градски транспорт от един лев. Това важи и за глобите, които се увеличават пропорционално на цената на единичния билет.
 
 
 
- Има ли механизъм гражданите да бъдат компенсирани за времето, в което си купуваха скъп билет?
 
 
 
- По този въпрос има спорове. Но няма механизъм за компенсиране на гражданите. Има тълкувателно решение на ВАС по този въпрос.
 
 
 
- В момента има и друга „гореща“ тема в София – тази за референдума в район „Младост“. Ще има ли референдум или няма да има?
 
 
 
- По време на заседанията на комисиите през миналата седмица с общинските съветници от БСП Лява България гласувахме „За“ референдума. Референдумът е право на гражданите, дадено им от демокрацията, и те могат да се възползват от него.
 
 
 
След като основателните протести на гражданите в „Младост“ доведоха до оставка на действащия кмет от ГЕРБ д-р Цвета Авджиева миналата есен, а на нейно място беше избран един от техните представители, смятам, че имаме пълното основание да допуснем провеждането на референдум. Така ще видим и чуем мнението на всички граждани, живеещи в „Младост“.
 
 
 
- Но собствениците на имоти и инвеститорите са на противоположното мнение.
 
 
 
- Разбира се. Затова нека по чисто демократичен начин да отчетем мнението на гражданите и след това Общинският съвет да вземе най-точните решения по тези въпроси. Може да се окаже, че мнението на хората е различно и да бъде допуснато застрояване в района, но при определени параметри, на определени места, при определени условия.
 
 
 
Със сигурност е време вече хората сами да могат да взимат решения как да изглежда средата, в която живеят. Защото сега други решават и на тях видимо това не им допада.
 
 
 
- Тезата на управляващите от ГЕРБ е, че исковете, които биха били заведени от собствениците на имоти и инвеститорите при евентуален мораториум върху строителството в „Младост“ ще бъдат за огромни суми, които няма как да бъдат платени от Столична община.
 
 
 
- В тази ситуация общината и изобщо държавата са във виновно неизпълнение на основни права, заложени в Конституцията на Република България. Освен това, няма как да вземе страна в спора.
 
 
 
Аз твърдя, че Столична община и държавата трябва да търсят най-правилното решение на тези проблеми, като отчитат интересите на всички граждани, както и на самата община. Такива проблеми, като тези в „Младост“, има на територията на цяла София. И Столична община трябва да търси начин да ги разреши. Всичко зависи от нея.
 
 
 
А управляващите в СО са оставили тези проблеми „на трупчета“ с аргумента, че няма толкова пари, за да се справи с тях. Ето това е основният проблем – оставянето „на трупчета“ или замитането под килима на проблемите.
 
 
 
- Досега управляващите от ГЕРБ  в София успешно бягат от референдуми. Как си обяснявате този факт?
 
 
 
- Очевидно ги е страх от оценката, която ще получат от гражданите. Затова не разрешават пряката демокрация. Просто резултатите от допускането на един референдум никак няма да им харесат. А и все още е прясна оценката, която получиха на частичните местни избори за кмет в „Младост“. Тя беше много слаба за управлението им в София.
 
 
 
- В последните дни актуален стана и въпросът с идеята за премахването на книжния пазар на площад „Славейков“.
 
 
 
- Книжният пазар на площад „Славейков“ е едно от емблематичните места в София. Той не е просто пазар, това е културно средище. Там е и Градската библиотека, и общинският театър „Възраждане“... Разбира се, никой не харесва състоянието му в момента – сергии и книги в картонени кашони от банани.
 
 
 
Но нали идеята на ремонта е точно тази – да изгради модерна инфраструктура, която да включва нова визия на книжния пазар и ново отношение към книгата. Да запазим книжния пазар на „Славейков“, но да покажем с него уважение към книгата. И това място да си остане познатото културно средище, но по-красиво, по-удобно и по-уютно за гражданите и гостите на София. Това е позицията, която с общинските съветници от БСП Лява България твърдо ще отстояваме и на сесията на СОС в четвъртък.
 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване