(http://www.klassa.bg/)
Ненаучените уроци от ипотечната криза в САЩ пак излизат наяве
Само преди десетилетие глобалните инвеститори научиха тежък урок за опасността да разчитат на рейтингите на облигациите. Сега те отново получават напомняне – този път на разбунилия се пазар на ипотечни облигации в САЩ, чиято стойност достига 528 млрд. долара, пише Bloomberg.Просрочията по кредити за имоти непрекъснато се увеличават и някои компании се отдръпват от рейтингите, които са присъединили преди години, на облигации, свързани със заеми за търговски центрове и офиси.
DBRS Inc. например през миналия месец понижи първокласния рейтинг на 294 отделни облигации, свързани с ипотечни кредити, след като е осъзнала, че е била „твърде снизходителна“ при оценката си.
През март пък Kroll Bond Rating Agency Inc. понижи оценките си за облигации на стойност 1 млрд. долара, емитирани през 2014 г., заради влошени кредити в Тексас, свързани с цените на енергията.
Отстъплението показва как онези сили, които донесоха неприятности на Wall Street преди 10 години, се прокрадват и днес на пазара, посочва агенцията. Никой не смята, че опасността е също толкова сериозна, колкото беше и при ипотечната криза. Същият бизнес модел при рейтингите обаче преобладава, което означава, че банките пак могат да отидат при фирмата, която им даде най-висока оценка на емисиите при максимално разхлабени критерии.
Тази тенденция пак се зароди на пазара през 2013-2014 г., когато малките рейтингови компании отхапаха от бизнеса на гигантите - S&P Global Ratings, Moody’s Investors Service и Fitch Ratings. Новобранците започнаха да раздават твърде щедри оценки на секюритизирания ипотечен дълг.
И един пример – банките започнаха да избягват Moody’s, след като компанията поиска от тях да отделят буфер срещу евентуални загуби от ценни книжа, обезпечени с ипотеки. Вместо това те отидоха при агенциите, които им поставяха ниски изисквания.
Рейтинговите агенции твърдят, че заради засилената конкуренция на пазара са създадени повече механизми за проверка. Kroll и DBRS например казват, че случаите с понижен рейтинг са единични за тях и не индикират по-широк проблем на пазара на бизнес имоти.
Инвеститори отдавна сигнализират за проблем в рейтингите на секюритизирания дълг и предупреждават за тежки последици за пазара заради конкуренцията между компаниите, заради което те разхлабват постоянно критериите си за оценка.
Законодатели и регулатори направиха някои стъпки за преразглеждане на бизнеса с кредитни рейтинги, но така и не промениха начина на плащане на фирмите, отбелязва агенцията.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/04/11