Thalloderma Shop
04/11/17 05:15
(http://www.klassa.bg/)

Презастрояването души София

 

Беше ликвидирана промишлеността, селското стопанство и заетостта в много населени места в България и тези хора, които останаха без работа или емигрираха, или отидоха в големите ни градове

 

 

Защо не спират скандалите с презастрояването в София? Мине не мине време и граждани в един или друг район излизат на протест. Комплексите, в които имаме големи междублокови пространства, са основно „Младост”, „Люлин”, „Левски Г” на район Подуене и някои по-малки. „Младост” е проектиран през 60-те години на миналия век от колектив, оглавяван от арх. Богдан Томалевски. След като беше построен, той се наричаше „спалнята на София”, защото в него имаше основно жилища — без голяма инфраструктура от магазини, ресторанти, бизнес центрове и др. Според колеги, които бяха наясно с комплекса и екипа по проектирането му,

Младост” е 100% застроен като жилищна площ и оставените междублокови пространства са предназначени само за градинки.

В тях е трябвало да се появят атракционни съоръжения, ресторанти, поликлиники, училища… но не и още жилища. Същото важи и за „Люлин”. По тогавашните закони за устройство на населените територии и планове имало нормативен план на колко жители колко зелени площи трябва да има. Включително и норматив за отстояние между сградите. Но… защо се появиха днес раздорите, свързани с презастрояването на междублоковите пространства? На първо място, защото се промени социалният фактор. На второ място — има промени и в законодателството. В ЗУТ и сега има една табличка, която показва в даден район какъв вид застрояване трябва да има, с каква плътност, с каква височина на сградите, които пък формират отстоянието между сградите. Различно е това отстояние при промишлените и при жилищните сгради. Едно е при малоетажното строителство до 10 м. височина, друго — при средноетажното, а пък по съвсем различен начин се изчислява то при високоетажните. Но при всички случаи тези отстояния, по които са проектирани навремето „Младост” и „Люлин” , вече са сгъстени. Ако се загледате в новия общ устройствен план на „Младост”, той предвижда райони с жилищно застрояване, но не обособява между сградите зелени площи.

Фактически зелената площ вече може да се застроява.

Виждам, че през годините от общината в „Младост” или от други ведомства са коригирали този проблем като такива площи вече ги обособяват като отделни, урегулирани поземлени имоти, на които отреждането е за озеленяване. Но явно имаше един вакуум, при който политическата конюнктура доведе до връщането на земята на предишни собственици в тези райони и това е другият фактор, който влияе. Естествено, че те са я придобили с идеята да строят върху нея и сега идват при тях и им казват да я превърнат в градинка?!? Коренът на проблема е в пренаселването на София. В нея днес живеят около 1.5 млн. души, т.е. два пъти повече от допустимото, но не се увеличи два пъти по площ. Не може когато един град се разраства над милион граждани, да се запази нискоетажната му структура. Аз не харесвам това уплътняване на жилищното строителство в столицата, но как да се спре? На скептиците ще кажа, че повечето от разрешенията за ново строителство са съвсем законни. Може да са неморални, но са законни. Не следя отблизо конфликта в „Младост”, но съм убеден, че там е спазен законовия ред. А това, че законът ни е такъв, сме си виновни ние. Питали са ме много граждани — кой отговаря за зелените площи между сградите. Отговорът е елементарен — собственикът, било то общината или частникът. Но, да знаете, че няма частни зелени площи. А ако виждате занемарени градинки, изкъртени плочи, мръсни пътеки в София — вината е на общината.

Липсата на пари е извинението, а всъщност — лошото управление на града.

Ще ви дам пример — в момента от ЕС ни осъдиха за запрашеността на столицата, макар че плащането на глоба май ще ни се размине. Вчера излизам пред моя блок на бул. “Шипченски проход“ — две чистачки с метли вдигаха такъв прах по улицата, че трудно се дишаше покрай тях. При това — съвсем безсмислено. Накрая събраха боклука на купчинка и… заваля дъждът. Хората негодуваха и си мисля дали не беше по-добре тези две чистачки да бяха отишли да метат пред кабинета на кметицата? Интерес предизвиква и въпросът дали има някакъв норматив около паркоместата в жилищните комплекси. Да, има и, според него, на едно жилище се пада по един автомобил. Практиката днес, обаче, показва, че автомобилите обикновено са два. А някъде и повече. Резултатът е, че няма паркоместа. Лошото е, че инфраструктурата на София е предвидена за 500 000700 000 души, но не и за 1.52 млн. души. Всички бяха ЗА премахването на жителството,

София се удвои като население, но никой не каза, че трябва да се увеличат два пъти и транспортните възможности на града.

Малко са частниците, които биха се наели да строят частни паркинги. Това задължение ляга на общината, защото инфраструктурата е скъпа като инвестиция, с бавна възвръщаемост. Като че ли София попада в задънена улица — абсурдът е факт, няма предложение за работещо решение. Не може столицата да се удвои като население за 20 г. , а инфраструктурата да остане същата. Вина за това имат всички кметове на София и правителства след 1990-та година. Общината като че ли чака тези проблеми да се решат от само себе си: презастрояването, задръстванията от коли, липсата на паркинги, невъзможността да се разширят улиците, претоварването на канализацията, предвидена да обслужва 500 хил. души … Но най-общо проблемите на София са именно от презаселването, за сметка на обезлюдяването на много от районите на страната. Беше ликвидирана промишлеността, селското стопанство и заетостта в много населени места в България и тези хора, които останаха без работа или емигрираха, или отидоха в големите ни градове, или останаха на социални помощи или ниски пенсии. А можеше… да се подходи по съвършено друг начин. Можеше…

Пламен Ваклинов

От Агенция БГНЕС

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване