(http://www.klassa.bg/)
Борис Джонсън и Жан-Марк Еро искат наказание за химическата атака в Сирия
Британският външен министър Борис Джонсън и френският му колега Жан-Марк Еро призоваха международната общност да направи “стъпка напред” в наказването на отговорните за атаката с химическо оръжие в Сирия на 4 април, пише Guardian.Външните министри на Великобритания и Франция посочват ясно, че биха искали да бъдат предприети действия срещу извършителите на атаката, след като бъдат събрани доказателства по случая. Те не споменават предложението на Джонсън за наказателни санкции.
“Международната общност има морално задължение да отиде по-далеч. Наша отговорност е да поддържаме строгата забрана на химическите оръжия. Наша е отговорността да се гарантира, че тези, които извършват атаки с химически оръжия, ще бъдат подведени под отговорност. Това е ключово за международния мир и сигурността”, посочват двамата министри.
Те призовават независимата Организация за забрана на химическите оръжия да продължи разследването на нападенията, като посочват: “Ние вярваме в този процес и напълно го подкрепяме. Няма да има безнаказаност”.
Джонсън се върна от срещата на Г-7 в Лука Италия, миналата седмица, без да получи формална подкрепа за предложението си за целенасочени санкции срещу висши военни фигури, отговорни за опустошителното нападение.
Източници от Министерството на външните работи твърдят, че Джонсън и Еро са обсъдили предложението за санкции насаме и очакват мерките да влязат в дневния ред на бъдещите срещи на външните министри на страните от Европа.
Джонсън беше критикуван, включително от собствената си партия, за това, че е повишил перспективите за санкции, но след това се е върнал от Лука с празни ръце.
В текста на Guardian Джонсън и Арно излагат най-новите доказателства за участието на режима на сирийския президент Башар Асад в бомбардировките и факта, че смъртоносния зарин е бил използван в атаката.
Министрите посочват, че британски учени са анализирали проби от жертвите на атаката, които са реагирали позитивно на зарин или субстанция със зарин. Освен това разследването е показало, че два сирйски самолета са били в района, в който е действало оръжието.
“Вярваме, че само режимът има възможност да извършва такива атаки. Така че е много вероятно нападението да е дело на режима на Асад”, коментират те.
Джонсън и Еро отправиха критики към Русия за налагането на вето на резолюцията на Съвета за сигурност на Сирия и обвини страната, заедно с Иран, в прикриване на случилото се. Въпреки това двамата не обвиниха Русия в съучастие в неотдавнашното нападение.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/04/15