Thalloderma Shop
04/20/17 17:32
(http://www.klassa.bg/)

Ерата "Тръмп" - ново предизвикателство за МВФ

 В 70-годишната история на Международният валутен фонд (МВФ) финансовите кризи и политически спорове не са били чужди на институцията, но сега тя е изправена пред ново предизвикателство: американска администрация, принципно противопоставяща се на някои от най-важните позиции на фонда.

Преди полугодишната среща на 189-те страни членки на МВФ тази седмица (започва утре, 21 април - бел. прев.) разногласия с Белия дом не липсват, пише в цитиран от БТА материал за  AFP Джереми Торджман.

Администрацията на (президента на САЩ Доналд) Тръмп се ангажира да премахне голяма част от финансовата регулация, въведена след финансовата криза от 2008 година. Фондът обаче предупреждава заплашително, че прекомерна дерегулация би могла "да увеличи вероятността" от нов срив.

МВФ предупреждава за икономическите опасности от климатичните промени. Администрацията на Тръмп обаче ги поставя под съмнение и се стреми да съживи въглищната си индустрия, заплашвайки в същото време да се оттегли от Парижкото споразумение за емисиите от 2015 година.

При все това щекотливият въпрос за глобалната търговия крие най-голяма заплаха за възникване на търкания между МВФ и най-големия му акционер.

След началото на президентските кампании в САЩ МВФ нееднократно предупреждаваше за опасностите от тесногръди протекционистки мерки и защитаваше мултилатерализма.

Трудно е това да се разглежда като нещо друго освен косвен контрааргумент на Тръмп, който се ангажира да издигне търговски бариери и да ограничи имиграцията, който атакува свободната търговия, насърчавана от Световната търговска организация и във вторник, 18 април, подписа указ за поощряване на американските компании пред чуждестранните в сключването на федерални договори.

Засега МВФ не е мишена на язвителните забележки на президента. Нещата обаче не стоят така при министъра на търговията.

"Всеки път, когато правим нещо, за да се защитим (...), го наричат протекционизъм", заяви пред Уилбър Рос пред Financial Times. "Това са глупости", каза той.

Вашингтон междувременно призовава МВФ да обърне по-голямо внимание на усилията на страните членки да въздействат на валутните курсове и други дисбаланси, особено в търговията, вредни за Съединените щати.
"В администрацията на Тръмп определено има фигури, които изразиха огромен скептицизъм към мултилатерализма и ако тяхна линия вземе надмощие, то институции като МВФ ще пострадат", твърди Дъглас Ридайкър, бивш представител на САЩ във Фонда.

Такъв антагонизъм е в рязък контраст с годините на (Барак) Обама, когато МВФ срещна възприемчива аудитория в Белия дом в призивите за вдигане на минималната заплата в САЩ, борба с неравенството в доходите или даването на по-голям глас на страните с нововъзникващи икономики.

"Ще има известно напрежение, но тежестта на САЩ не би следвало да възпре МВФ да бъде рязък и откровен в оценката си за американската политика", казва Нейтан Шийтс, бивш помощник-секретар по международните въпроси в министерството на финансите на САЩ.

За момента МВФ следва антипротекционистаката си линия, но използва и помирителен тон, приветствайки плановете на администрацията "Тръмп" да инвестира в инфраструктура и да намали корпоративните данъци.

"В резултат на очаквани фискални стимули и очаквана данъчна реформа в САЩ, имаше оптимизъм, известно отприщване на жизнерадост", отбеляза управляващият директор на МВФ Кристин Лагард в интервю за няколко европейски медии, публикувано във вторник.

Точно преди Тръмп да дойде на власт, МВФ подчертано бе преразгледал към повишение прогнозите си за икономическия растеж на САЩ до 2,3 % за тази година. Фондът затвърди очакванията си в прогнозите, оповестени във вторник, въпреки значителната несигурност, както я нарече, около икономическата политика на САЩ.

МВФ всъщност се сблъсква с деликатен балансиращ акт: да запази независимостта си, без да отчуждава силния си финансов стожер.

Разбира се, Съединените щати нямат правните средства, за да спрат "прехраната" на МВФ. Те обаче могат да затруднят Фонда, като забавят усилията на институцията да стане по-активна по социалните и екологичните въпроси и да даде повече влияние на Китай или Русия.

"Администрацията на Тръмп ще успее да оказва известно влияние върху дневния ред на Фонда", по думите на Шийтс.

Парливият казус с Гърция също може да бъде засегнат. Европейските правителства приканват МВФ да участват в сегашния помощен план за Атина, но Фондът ще трябва да убеди Вашингтон, че това е мъдро.

"Администрацията ще бъде по-неотстъпчива по въпроса с използването на ресурсите на МВФ за Гърция", прогнозира Шийтс. 

 

По статията работиха: Екип на Investor.bg , редактор Бойчо Попов

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване