Thalloderma Shop
04/26/17 05:42
(http://www.klassa.bg/)

Средните цени на жилищата в София са близо до границата от 1 000 евро

 Средните цени на жилищата в София приближават 1 000 евро на кв.м в края на първото тримесечие, показват данни на консултантската компания Bulgarian Properties. Ценовите равнища са вече на нивото от края на 2007 г., отчита още компанията.

Пикът на пазара преди кризата беше достигнат в края на 2008 г.

Според Полина Стойкова, изпълнителен директор на агенцията, основното предизвикателство сега е да се прогнозира докога ще продължи този ръст и къде ще бъде точката на пречупване.

„Със сигурност можем да кажем, че все още сме в началната част на възходящата крива, като очакванията са този тренд да продължи поне още 2 години. Икономическата обосновка на пазарните процеси е много по-различна от тази при предходния бум, когато основна движеща сила беше чуждестранното търсене. Пазарната картина изглежда много добре, няма притеснителни показатели и този път можем да говорим за устойчив ръст“, коментира Стойкова.

Цените

Към края на март средната цена на продадените апартаменти в София е 985 евро на кв.м. при 960 евро на кв.м. за последното тримесечие.на 2016 г. и 835 евро година по-рано. За тримесечието ръстът е 2,6%, но на годишна база достига 18%. Средната покупна цена на жилищата остава около 90 хил. евро.

Към момента цените на имотите в София са на нива като тези в края на 2007 г., отчита агенцията. Все още не са достигнати пиковите стойности от третото тримесечие на 2008 г. в бума преди кризата, когато средната цена на жилищата в София достигна 1 260 евро на кв.м.

Продажби „на зелено“ и типове имоти

Продажбите на жилища ново строителство продължават да съставляват над 50% от общия обем на продажбите в София и интересът към тях остава висок.

На пазара вече са налични за продажба както сгради в начален етап на строителство, така и вече завършени сгради или такива, които скоро предстои да вземат разрешение за ползване. Цените на имотите се увеличават поетапно с напредването на строителството, а наличните жилища за продажба се изчерпват бързо и затова продажбите „на зелено“ все още са активни.

Двустайните апартаменти са най-популярни сред купувачите, което може да се обясни с по-голямата им ликвидност и лесно отдаване по наем, както и с нарастването на цените. Те съставляват около 55% от закупените жилища през първото тримесечие. Веднага след тях с дял от 32% от покупките са тристайни апартаменти. Многостайните жилища и мезонети са около 10%.

Средната площ на закупените жилища е 90 кв.м. Най-често се купуват апартаменти на 2-ри до 6-ти етаж (70% от продажбите). Отстъпките от офертните цени са минимални – до 1%.

Предпочитани райони

Основният интерес продължава да бъде към южните и източни квартали на София, като наличието на метро играе все по-съществена роля за интереса към даден район. Засилва се интересът и към центъра на града, където преобладаващо е предлагането на старо строителство, но има и бутикови сгради с по 1-2 апартамента на етаж, които се радват на голям интерес.

 

Прави впечатление, че районът на Зона Б-5 около Mall of Sofia също привлича интерес поради по-ниските цени и централното му местоположение. В широкия център се оформят зони с преобладаващо ново строителство, които са с изцяло променен облик, имат наличен достъп до метро и които стават все по-атрактивни за купувачите.

Интересът към кв. „Кръстова вада“ се запазва висок и тенденцията е това да бъде една от най-предпочитаните зони на София. Цените на новите жилища там стартират от около 850 евро на кв.м. и достигат до 1 200 евро на кв.м.

„Младост“ и районът около Бизнес Парк София е друга притегателна зона както за работещите там, така и за купувачи, които са привлечени от инфраструктурата в района. Там средната цена на кв.м вече достига 1 000 евро.

Районите около Южния парк запазват висок интерес и ниско предлагане, което обуславя по-високите цени – между 1 100 и 1 400 евро на кв.м. „Манастирски ливади“, „Витоша“ и „Студентски град“ са сред районите, които предлагат ново строителство на изгодни цени и към които интересът постоянно се увеличава.

Едни от най-добрите цени за ново строителство към момента са в кв. „Овча купел“ – там може да се закупи жилище с Акт 16 от 750 евро на кв.м. Това е един от подценените квартали, който има отлични перспективи за развитие. В различните части на „Люлин“ също може да се намери изгодно ново строителство на цени от 650 евро на кв.м.

Най-скъпи квартали остават „Лозенец“, „Иван Вазов“, център, където цените са между 1 500 и 2 хил. евро на кв.м., като вече има оферти и над 2 хил. евро на кв.м.

Пазарни фактори

Според агенцията в началото на 2017 г. пазарната реалност е съвсем различна от тази при предходния възходящ цикъл. Това се обуславя от няколко фактора, които движат пазара.

Първият са доходите и достъпността на жилищата. Това са едни от най-важните фактори за ръст в цените на имотите. В София средната месечна работна заплата е вече над 1 300 лева към края на миналата година, по данни на НСИ. Коефициентът на достъпност на жилищата (цена на имотите към средна заплата в София) се запазва на нива 1,3 – 1,4, в каквито рамки се движи от 2012 г. насам. Най-нисък този коефициент е бил през първото тримесечие на 2015 г. (1,29). Т.е. имотите са били най-достъпни в началото на 2015 г., но и към момента коефициентът не е много променен.

В пика на предходния бум в края на 2008 г. този коефициент е достигнал стойност 3,4, което означава, че имотите в София са били 2,5 пъти по-малко достъпни от сега. В допълнение, безработицата е под 7%, което е най-ниското ниво от началото на кризата до момента. Това дава сигурност на хората за доходите им и стимулира потреблението и инвестиционната активност.

Вторият фактор е банковото кредитиране, което става все по-достъпно. Лихвените проценти по жилищните кредити са на рекордно ниски нива. Обемът на банковото кредитиране за покупка на жилища нарасна с около 20% в три поредни години и през 2016 г. достига до обемите от 2006 г., а като дял от БВП на страната е около 2,5%. В пика преди кризата обаче жилищното кредитиране достигаше 6% от БВП, а лихвите бяха около 7 на сто.

Следващият фактор са разрешителните за строеж. Издадените разрешителни за строеж на нови сгради са един от индикаторите, които показват в каква посока ще се движи предлагането и са важен показател за настроенията и перспективите за пазара като цяло. За 2016 г. в София са издадени около 700 разрешителни за строеж, като се увеличават с около 5% спрямо година по-рано. Това е около 60% от пиковите нива при предния бум, когато са били издавани по около 1 100 – 1 200 разрешителни за строеж на нови жилищни сгради в София на година.

Намирането на терени за строителство става все по-трудно и това ограничава бързото увеличение на предлагането и строителството на нови сгради. Към момента има цели квартали и то в атрактивни части на София, в които почти изцяло липсва предлагане на ново строителство. В резултат на това предлагането продължава да изостава от търсенето и това обяснява бързата продажба на новите проекти още в начална фаза – тенденция, която ще продължи и през 2017 г.

Последният фактор е чуждестранното търсене, което остава слабо за разлика от предишния възходящ цикъл. Макар да има признаци за неговото възстановяване и навлизане на чуждестранни инвеститори, все още обемът е малък, за да допринесе за положителен поток и да даде допълнителен тласък на пазара. Това от друга страна е донякъде и положително като тенденция, тъй като държи пазара по-близо до фундаментите му. 

По статията работи: Миглена Иванова

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване