(http://www.klassa.bg/)
Германските инвеститори се чудят защо България не прави нищо срещу корупцията
Германските инвеститорите алармират от години за проблеми в България, но те по никакъв начин не се решават. Това заяви зам.-управителят на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Кармен Щрук при представянето на резултатите от годишната анкета "Бизнес средата в България".
Германо-българската индустриално-търговска камара провежда от 2005 г. година анкетата за бизнес средата в България сред своите членове. Допитването е проведено едновременно в 15 страни от Централна и Източна Европа.
Неефективната публична администрация, правната несигурност, неефективната борба с корупцията и престъпността, непрозрачността при обществените поръчки, както и липсата на политическа и социална стабилност, която води със себе си и до непредвидимост на икономическата политика са пречките, които за поредна година бизнесът изтъква и които поставят България на едни от последните места в Централна и Източна Европа.
Бизнесът има нужда от стабилност и предсказуемост и политическите турбуленции се отразяват негативно върху икономиката - това е мнението на 83 на сто от участниците, които смятат, че създалата се политическа криза в България с оставката на втория кабинет на премиера Борисов през ноември 2016 г. ще окаже негативен ефект върху икономиката.
Страната е в дъното на класацията и при оценката на качеството на професионалното и академичното образование.
България е на челни места сред останалите 15 страни в Централна и Източна Европа, в категориите "данъчната тежест" и "цена на работната ръка" - съответно първо и второ място.
На въпроса "Бихте ли инвестирали отново в България?" 90 процента от анкетираните фирми отговарят положително. За сравнение, в миналогодишното допитване 84 на сто от анкетираните са отговорили утвърдително на въпроса. Петдесет и девет процента от участниците оценяват настоящата икономическата обстановка като задоволителна. Прогнозите на 62 на сто от запитаните е за подобряване на състоянието на предприятията им, като само 6 процента очакват влошаване.
Общо 56 на сто са на мнение, че износът през 2017 г. ще се увеличи, от понижение се опасяват 3 процента. 47 на сто планират повече инвестиции през 2017 г., докато 41 на сто не очакват промяна. Близо половината планират да наемат нови служители, докато 7 на сто най-вероятно ще се разделят с част от персонала си. За сравнение - през изминалата година увеличаване на персонала са планирали 39 процента, а съкращение - 9 на сто от запитаните. 42 процента искат въвеждането на еврото, 38 на сто са на противоположното мнение.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/04/27