(http://www.clubz.bg/)
27-те към Лондон: Плащате, после мислим за бъдещето
Великобритания първо трябва да плати финансовите си задължения към Европейския съюз и да гарантира правата на неговите граждани на нейна територия, преди да започне да договаря бъдещите си отношения с 27-те, които могат да включват споразумение за свободна търговия.
Това се казва в насоки за водене на преговорите за Брекзит, които държавните и правителствените ръководители на ЕС приеха днес на извънреден Европейски съвет в Брюксел.
Преговорите трябва да завършат със споразумение до октомври 2018 година, след което да започнат ратификациите му от британския парламент и законодателните органи на ЕС. Все още не е ясно дали евентуалното споразумение ще трябва да бъде одобрено и от парламентите на 27-те държави в ЕС. Ако всичко върви по график, Великобритания трябва да напусне ЕС на 29 март 2019 година след 46 години членство в него.
"На всички нас трябва да е ясно, че това няма да бъде никак лесен процес", каза за предстоящите преговори президентът Румен Радев, който представляваше България на съвета. "Той ще бъде съпътстван с много проблеми. Важното е, че всички ние, европейските лидери, се обединихме около общите цели на държавите-членки в този процес, а именно: защита на правата на гражданите, на бизнеса на отделните държави-членки и на ЕС като цяло".
"Приоритетите са преди всичко правата на гражданите...,финансовото споразумение,...и урегулиране на граничните и митническите въпроси", добави той. "За да има успех на този процес, е много важно принципите да бъдат много ясни отсега и те са наистина равнопоставеност, прозрачност и единство. Това е изключително важна за ЕС, че ще водим тези преговори от единна позиция, а не като отделни държави".
По данни на Европейската комисия сметката на Обединеното кралство за напускане ще бъде близо 60 милиарда евро. Това са ангажименти, които то е поело правно към дългосрочния бюджет на ЕС до 2020 г.
"Финансовата част на преговорите е най-сложна", каза Радев. "Всички очакваме там наистина сериозни проблеми. Няма какво да го крием...В момента не мога да прогнозирам. Зависи дали Великобритания ще признае погасяването на своите задължения - до момента към многогодишната финансова рамка и след това - след 2020 година. Те никак не са малки. От това как Великобритания ще изпълнява своите финансови задължения съответно зависи дали ние ще имаме някаква допълнителна тежест в нашата годишна вноска към съюза".
Над 3 милиона граждани на други страни от ЕС живеят във Великобритания, включително 65 000 българи. Над 1,2 милиона британци живеят в континентална Европа. Гаранциите за правата на тези хора трябва да са реципрочни и да включват право на придобиване на постоянно пребиваване след пет години, пише в насоките.
"Тези гаранции трябва да са ефективни, приложими, недискриминационни и всеобхватни, включително с право за получаване на право на постоянно пребиваване след непрекъснат период от пет години законно пребиваване. Гражданите трябва да могат да упражняват правата си чрез ясни и прости административни процедури", се казва в документа.
Очаквайте подробности.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/04/29