Thalloderma Shop
05/04/17 19:11
(http://www.klassa.bg/)

"Грешката" Цецка Цачева"

 
 
----
Близо 40-дневните мъки на ГЕРБ и "Обединените патриоти" (ОП) да родят правителство доведоха до скандален резултат. Вчера Бойко Борисов обяви проектосъстава на третия си кабинет, в който няма заявки за реформи, но прозира стремеж да се намери работа за точно определени лица - партийни лидери, довереници на Борисов или на задкулисието. Няколко от министрите са с изключително спорна репутация, други са абсолютно начинаещи в ресорите, които трябва да управляват. За да се удовлетворят балансите вътре в ГЕРБ и спрямо коалиционните партньори, бяха измислени изкуствени вицепремиерски ресори. Налице е и откровено нов политически инженеринг - министерства, дадени официално на националистите, се оказаха с ръководители, близки до ГЕРБ.

Сред новите министри има само една голяма изненада - доскорошната любимка на Борисов Лиляна Павлова няма да е за трети път министър на регионалното развитие, а ще отговаря за българското председателство на Съвета на ЕС. Подготовката за него безнадеждно закъснява и затова лидерът на ГЕРБ няколкократно се опита да я пробута на кадри на БСП. Председателството приключва в средата на 2018 г. и не е ясно с какво ще се занимава Павлова, ако правителството се задържи след това. Смята се, че за отстраняването й от министерството на регионалното развитие роля са изиграли последните скандали около Агенция "Пътна инфраструктура".

Заместници на премиера Борисов ще бъдат Томислав Дончев, Екатерина Захариева и партньорите на ГЕРБ от ОП Красимир Каракачанов и Валери Симеонов. Захариева, която отговаряше за правосъдието в миналия кабинет на Борисов, ще е с ресор "Правосъдна реформа". Ресорен министър обаче ще е Цецка Цачева, а Захариева поема външните работи. Не е ясно каква точно правосъдна реформа ще се върши, след като миналото лято в Пекин Цачева тържествено обяви края й, и то малко преди да се гледат в Народното събрание имитационни поправки в Закона за съдебната власт. Цачева не успя да стане нито президент, нито депутат, Борисов я определи като своя грешка, но очевидно е решил все пак да й намери работа. Захариева пък няма никакъв допир с дипломацията в биографията си, а ще оглави ведомството в момента, когато ще се преговаря за Брекзит и отношенията на Балканите и с Турция са изключително напрегнати.

Лидерът на ВМРО и съпредседател на ОП Красимир Каракачанов като вицепремиер ще отговаря за обществения ред и сигурността. Едновременно с това ще е и министър на отбраната. Този избор на Борисов ще е доста проблемен за НАТО, тъй като Каракачанов е известен антинатовец. Заради кариерата си на нещатен сътрудник на Шесто управление на ДС той може да има трудности с допуска си до тайните на алианса. Сертификатите ги дава ДКСИ, а при тях се проучват и неща като доходи, стандарт на живот, дали кандидатът е работил или е сподвижник на разузнавателни служби, които са заплаха за България или НАТО, дали съответното лице "чрез думи или действия е демонстрирало нечестност, нелоялност, ненадеждност или липса на дискретност по отношение интересите на България, НАТО/ЕС". 

Другият вицепремиер от националистите - Валери Симеонов (НФСБ), ще е с ресор "Икономическа и демографска политика". Няма да оглавява министерство. Ако се съди по досегашните изяви, Симеонов ще оправя демографията без българите в Западна Европа. Той е инициатор на ограничаването на избирателните права на българите в чужбина и покрай промените в Изборния кодекс миналата година в прав текст им заяви: "Не ни се мотайте в краката!".

Двамата вицепремиери на ОП изглеждат като компенсация за лицата, които оглавиха двете министерства, дадени уж на националистическата коалиция. Нено Димов поема екологията по предложение на ВМРО, а Емил Караниколов, номиниран от "Атака", влиза в министерството на икономиката. И двамата обаче са известни като хора, много близки до ГЕРБ. Димов, който бе главен секретар и зам.-министър на екологията по времето на Иван Костов, в последните години се изявява като активист на Института за дясна политика. Организацията е "мозъчен" тръст и банка кадри на ГЕРБ. Караниколов пък е откровен кадър на ГЕРБ. Скандалното е, че оглавяваше Агенцията по приватизацията във времето, когато бяха продадени "Булгартабак", Дипломатическият клуб в Бояна и недовършената сграда на ИПК "Родина". И зад трите сделки прозираше Делян Пеевски.

Румен Порожанов оглавява министерството на земеделието, през което преминават много пари. Той бе изпълнителен директор на Държавен фонд "Земеделие" при двата досегашни кабинета на Борисов. Назначението му е повече от скандално, тъй като в качеството си на шеф на фонда бе обект на шумни проверки от ДАНС, а през 2016 г. след одити на ЕК на България бяха спрени 160 млн. евро по Програмата за развитие на селските райони. На два пъти - през 2011 и през 2014 г., Порожанов бе пребит от неизвестни лица. В началото на тази година служебният земеделски министър Христо Бозуков поиска и получи оставката на Порожанов заради подадени сигнали за нередности във фонд "Земеделие". Тогава бе обещана и цялостна ревизия на фонда, резултатите от която и до днес не са известни.

Министър на вътрешните работи ще е Валентин Радев, депутат от ГЕРБ и бивш зам.-министър на отбраната в първия мандат на Борисов. Досегашният управител на НОИ Бисер Петков поема труда и социалната политика, за здравеопазването ще отговаря генерал-майор проф. Николай Петров, началник на Военномедицинска академия. На мястото на Павлова в регионалното министерство сяда бившият й заместник Николай Нанков. Без изненади финансите, енергетиката, транспортът, туризмът и спортът се поемат съответно от Владислав Горанов, Теменужка Петкова, Ивайло Московски, Николина Ангелкова и Красен Кралев.

Сбъднаха се и прогнозите, че образователен министър ще стане Красимир Вълчев. Дилемата в културата бе решена на финалната права - Вежди Рашидов се отказа и вместо него министър ще е бившият му заместник Боил Банов.

 

Започват рокади в държавни фирми и агенции

Новите управляващи ще трябва да попълнят ръководните постове в НОИ и Агенцията за приватизация
Венета Начева, Панайот Ангарев
Веднага след встъпването на новото правителство в длъжност се очаква да започнат рокади на ключови постове. Освен да попълнят зам. министерските места и тези на областните управители, новите управляващи ще трябва да търсят и шефове на няколко важни институции, сред които НОИ и Агенцията за приватизация. Още преди десетина дни ГЕРБ се зарече да направи пълна ревизия на всички назначения на служебния кабинет, който кадруваше наред.

Сред първите, които е почти сигурно, че ще се разделят с поста си, е новият стар шеф на "Летище София". Пламен Станчев беше директор на аерогарата в периода 2005-2010 г. и беше върнат там от служебния кабинет. След като прокуратурата обяви, че е започнала проверка на столичната аерогара за даден пълен достъп до информационните системи на частна фирма, столът му се разклати сериозно. Според запознати това е първият в системата на транспорта, който ще си отиде след по-малко от 3 месеца в управата на държавното дружество. Служебният министър Христо Алексиев е поискал от Станчев обяснение за това защо и дали е подписал такъв договор с фирмата, чийто собственик е бил Николай Крушков (досегашен шеф на кабинета на служебния министър на вътрешните работи). Той обаче се оправдал с това, че заповедта за достъпа до данните била дадена с подписа на друг член на УС, и отказал да носи отговорност за решението за достъп до IT системите.

След скандала с изнесена папка от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) като част от тръжната документация за строежа на отсечка от магистрала "Струма" ще има интрига и с назначението на нов шеф във ведомството. Решението ще е в ръцете на новия регионален министър Николай Нанков, но не е ясно на кого ще се довери той за ключовия пост. При Лиляна Павлова в АПИ управляваше инж. Лазар Лазаров. Напоследък неговото име беше споменато при проверката на прокуратурата и ОЛАФ в АПИ по обществена поръчка за довършителни работи на магистрала "Марица".

Нов управител ще се търси и за Националния осигурителен институт. Управителят на НОИ се избира от Народното събрание след процедура, в която предложения могат да правят всички партии. Това може да отнеме няколко месеца. Дотогава на поста застава подуправителят Весела Караиванова. Новият изпълнителен директор на Агенцията за приватизация пък трябва да се назначи от Министерския съвет.

В ПОСЛЕДНИЯ МОМЕНТ

Междувременно буквално дни преди назначаването на новото правителство е станала още една скандална смяна на ключов пост в софийската аерогара. Като шеф на ВИП салона се е върнал дългогодишният директор Борис Попов, уволнен през 2014 г. От летището не отговориха на въпроса дали това е вярно, но отлично информиран източник потвърди пред "Сега", че това е станало преди последните празнични дни - на 28 април. Несменяемият от 20 години директор на ВИП-а, който е бил в пенсионна възраст, беше освободен през юли 2014 г. от тогавашния шеф на летището Христо Щерионов. Самият Попов е известен с това, че не един министър се е опитвал да го махне от шефското място, но винаги се появявали "застъпници" във властта.

Военният министър Стефан Янев пък е командировал заместника си Михаил Михайлов в Того. Интересното е, че командировката започва от днес. Той де факто излита зам.-министър и каца безработен, коментира вчера във "Фейсбук" депутатът от ГЕРБ Христо Гаджев, който показа заповедта на Янев. Според документа командировката ще продължи до 10 май, поемат се всички разходи, включително и издаване на паспорт. Целта й е "установяване на контакти в областта на военнотехническото сътрудничество с Тогоанската република". Заповедта е подписана на 28 април, а тогава се знаеше, че днес ще е смяната. Гаджев съобщи още, че миналия петък Янев е назначил съветниците си на граждански договори за по 2700 лв. до 31.10.2017 г.
 
segabg.com

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване